Paapotut merikotkat haahkoja

popsimassa!?

Turun Saariston haahkakanta on muutamassa vuodessa pudonnut puoleen. Syyksi on todettu yhtälailla sinisimpukoiden katoaminen kuin voimakkaasti runsastuneiden merikotkien, -metsojen, lokkien, villiminkkien ja mäyrien kyltymätön saliinhimo.

Taustalla on taas ihmisen yritys puuttua luonnonkulkuun - jopa luonnonsuojelijoiden käsittämättömät, rikolliset toimet tarhaeläinten luontoon päästämiseksi.

Osaltaan syylliseksi voidaan nimetä myös Turun piittaamattomuus myrkyllisten ruoppasujätteiden aiheuttaman pohjavesien saastumisen vaikutuksista Airiston ja sitä ympäröivien laajojen vesilaueiden luonnon monimuotoisuuden köyhtymiseen.

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minkä voi

      Kaupunki odottaa satamansa tulouttavan runsaita rahoja kolikkopulaansa.

      Satama puolestaa on luvannut tehdä kaikkensa mahdollisimman helpon rahan saaliiksi saamisen toivossa. Sataman myrkyt upotetaan suoraan halvinta tietä Airistolle. Näin säästyy miljoonia kaupungin rahapulaa helpottamaan.

      Eihän näin onnistunutta toimintaa pitäisi ajattelemattomasti kritisoida! Kysykää vaikka kaikentietäviltä luottamusmiehiltänne!

      • Turusta!!

        Näin meillä muilla olisi helpompaa!


      • ne haahkat!
        Turusta!! kirjoitti:

        Näin meillä muilla olisi helpompaa!

        Vaikka muuttaisinkin, ei se haahkaparkoja auta.

        Aina kun ihminen yrittää manipuloida luonnonlakeja, näyttää syntyvän sutta ja sekundaa.


    • jouko.saari

      ja niitä näkee jo ihan Turun lähivesillä. Haittaa toki niistä on. Merikotkalla on iso reviiri, jolta se syö kaikki muut vesilinnut, ei ainoastaan haahkoja. Kannan voimistuessa reviirien peitto kattaa kohta koko Turun saariston. Meille kaupunkilaisille lienee ihan sama,mitä merikotkat syövät, mutta saaristolaisille, joille linnustuksella on todellista merkitystä, tilanne on hankala. Toivon kuitenkin etteivät merikotkat joutuisi salametsästyksen kohteeksi aiheuttamistaan haitoista huolimatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5459
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5026
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4136
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3116
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      40
      2154
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2081
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe