Niin, selventäkää minulle, että mihin kaikkeen liikunnan ohjaajan peruskurssi (4kk) riittää? Olen nimittäin miettinyt jo kauan että haluaisin päästä tekemään personal trainerin hommia työnä tai toisen työn ohella ja mietin että mitä kaikkea siihen pitää käydä? riittääkö tämä kurssi vai antaako se vain mahdollisuuden päästä opiskelemaan personal traineriksi? ongalmanahan tässä on se, että olen jo nyt koulussa en kylläkään liikunta alalla. Haluaisin käydä tämän koulun loppuun mutta myös opiskella mahdollisimman nopeasti personal traineriksi..vai pitääkä siihenkin käydä joku pitkä koulutus?? auttakaa!
Riittääkö liikunnanohjauksen peruskurssi?
........................
1282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
pätevyyttä liikunnanohjauksen peruskurssi ei anna mihinkään. valmiuksia toki antaa liikunta-alalle.
personal traineriksi sinua ei luultavasti palkata, ellei oo pätevää koulutusta. tosin voithan toimia nytkin "epävirallisena personal trainerina" vaikkapa tuttavillesi, tämä peruskurssi antaisi vain lisävalmiuksia.
jos sulla on amis tai lukio pohjana, kannattaa hakea ainaki liikuntaneuvojaksi (amis), koska se kestää sit vaan 2v, ehkä reilu. sillon oot pätevä. alan koulutusta tietty on myös ammattikorkeessa, josta valmistuu liikunnanohjaajia, kestää 3,5v.