Pöllöt

Hei. Olen miettinyt josko ripustaisin pöllönpöntön mökilleni. Löysin netistä sen linnunpöntöt sivuston jossa on jokaiselle pöllölajille oma pönttönsä. Mutta ongelma onkin, etten tiedä mitä pöllöjä meilläpäin siellä on. Jos saisin edes vähän vihiä mitä pöllöjä sielläpäin liikkuu niin se auttaisi paljon. :)

Eli mökkimme on Virroilla Vaskiveden ja Visuveden välimaastossa. Tampereelta 110km ylöspäin pirkanmaan pohjois-osissa.
6498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä sillä seudulla esiintyy varmaankin kaikkia pönttöihin pesiviä pöllöjä. Varmimmin pönttöön saa viiru tai helmipöllön.
Myös lehto- ja varpuspöllöjä alueella on, mutta vähälukuisempana.

Äänestä
  • Muista pöllöillä on isot reviirit.

    Äänestä

voit saada pesimään kaikki pöllöt, jotka pesivät pönttöön, eli luettelen sen alueen pönttöpöllöt yleisimmästä alkaen

Helmipöllö, lehtopöllö, viirupöllö, varpuspöllö, hiiripöllö. Helmipöllö selvästi yleisin ja kaksi viimeistä ovat huomattavasti harvinaisempia kuin lehtopöllö ja viirupöllö. Eli rakenna pönttöjä kolmelle ensin mainitulle lajille!

Muut eivät pesine pönttöön. Huuhkaja voi tehdä pesänsä ylhäältä avoimeen pönttöön, joskin epäilen.

Äänestä
  • helmipöllöillä täällä k-suomessa...Mukavasti illalla ääntelevät..

    Äänestä

  • puputus aika kirjoitti:

    helmipöllöillä täällä k-suomessa...Mukavasti illalla ääntelevät..

    Ilo lukea myönteisestä asenteestasi pöllöihin. Kuitenkin tulisi ottaa huomioon pöllöjen mahdollinen hyökkäävyys pesintävaiheessa. Synnynnäiset vaistothan siinä pelaavat, mutta jos kynnet osuvat silmiin, leikki on kaukana. ajattele siis ihmisten kulkureitit tarkkaan ennen pöntön asentamista. Meillä naapurissa viirupöllö iski miehen paljaaseen selkään.

    Äänestä

Kevät iltaöisellä retkellä kuuntelemassa ,missä pöllöt huhuilevat ja sen mukaan ripustelevat pöntöt.
tänä keväänä tämä taitaa olla jo myöhäistä,mutta onnea ensi kevääseen.
ja nythän on aikaa tehdä pönttöjä valmiiksi eri pöllöille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äöslm kirjoitti:

Hei. Olen miettinyt josko ripustaisin pöllönpöntön mökilleni. Löysin netistä sen linnunpöntöt sivuston jossa on jokaiselle pöllölajille oma pönttönsä. Mutta ongelma onkin, etten tiedä mitä pöllöjä meilläpäin siellä on. Jos saisin edes vähän vihiä mitä pöllöjä sielläpäin liikkuu niin se auttaisi paljon. :)

Eli mökkimme on Virroilla Vaskiveden ja Visuveden välimaastossa. Tampereelta 110km ylöspäin pirkanmaan pohjois-osissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu