Laivalle väärillä lapuilla

Tietämätön_4634

Mikä rikos on kyseessä ja mitä sanktioita seuraa, jos koitan läpäistä terminaalin alaikäisenä kaverin passilla? Entä jos väärennän oman ajokorttini?

Tarvitsen tietoa todella kipeästi, koska muuta keinoa ei ole ja olen epätoivoinen.

7

1482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muitakin

      keinoja kuin massapostata tätä monelle keskustelualueelle.
      Jätä menemättä.
      Ehdit viinaa lipittää hyvin sitten kun ikää on.

    • ......

      missä kohtaa sun niitä passeja tarvii näyttää? ei missään tapauksessa kannata väärentää mitään.

      • tietämätön_5326

        Vissiinki siinä tarkastuksessa terminaalissa ennen sitä laivamatkaa. Muualla ei kuulemma kysytä ja ajattelin kaverin passilla vaikka koitella sisään, josseivät seuraamukset ole liian kovia. Ymmärtääkseni tuolla ei kuitenkaan ole viranomaisia töissä. Eli mikään erityisen paha rike ei ole kyseessä, mutta pahempi silti kuin baariinmeno.


    • Stigån

      Laiva yhtiöiden matkustaja ikäraja on 23. vuotta eli yksi matkustaja ryhmän jäsenistä pitää olla 23.vuotta täyttänyt ns. vastuun ryhmästä ottaja .

      Kyllä portilla kun näytät liput ja saat ovi kortit / ruoka kupongit voidaan kysyä ikääsi oletko tarpeeksi vanha jos ei vanhempiasi ole mukana .

      Viroon menevillä on vielä passin tarkastus ehkä joten siinä tarkastaja on viranomainen ( rajavartia ) joten rikos täyttyy .

      Ajokortin väärentäminen on rikos !

      Mahtaako ideana ostaa alkoholia Tax´s Free SHOP.sta syynä kysymykseen koska toden näköisesti missä voisi tapahtua rikos vaikka myyjä ei ole viranomainen .
      Syynä ehkä on petos esittää oma ikä ostettaessa alkoholia lainatulla passilla ( asiakkaana on velvoite esittää oikeaa tietoa iästä ) .

      • viroon ei tarvi passia

        viro kuuluu schengen alueeseen joten passin tarkastuksia ei ole...en tiedä milloin viimeksi olet virossa käynyt jos passia olet tarvinnut?


      • Viking-
        viroon ei tarvi passia kirjoitti:

        viro kuuluu schengen alueeseen joten passin tarkastuksia ei ole...en tiedä milloin viimeksi olet virossa käynyt jos passia olet tarvinnut?

        1998 - 1999 .


    • s.s.

      5 § (24.7.1998/563)
      Väärän henkilötiedon antaminen

      Joka erehdyttääkseen viranomaista ilmoittaa nimensä väärin tai antaa muutoin henkilöllisyydestään väärän tai harhaanjohtavan tiedon taikka sanotussa tarkoituksessa käyttää toisen henkilötodistusta, passia, ajokorttia tai muuta sen kaltaista todistusta, on tuomittava väärän henkilötiedon antamisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.

      Ota huomioon, että laivamatkalla voidaan soveltaa muutakin kuin Suomen lakia. Esimerkiksi Virossa väärien papereiden käyttö on vakavampi rikos kuin Suomessa, eikä väärien papereiden käytön rangaistavuutta ole rajattu viranomaiselle näyttämiseen.

      Viron rikoslaista:

      § 349. Tähtsa isikliku dokumendi kuritarvitamine

      Teise isiku nimele väljaantud tähtsa isikliku dokumendi kasutamise eest või enda nimele väljaantud tähtsa isikliku dokumendi teisele isikule kasutamiseks andmise eest eesmärgiga omandada õigusi või vabaneda kohustustest - karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

      Sama suomeksi:

      § 349. Tärkeän henkilökohtaisen dokumentin väärinkäyttö

      Toiselle henkilölle myönnetyn tärkeän henkilökohtaisen dokumentin käytöstä tai itselleen myönnetyn tärkeän henkilökohtaisen dokumentin antamisesta toisen henkilön käyttöön tavoitteena saada oikeuksia tai vapautua velvoitteista - rangaistaan sakolla tai enintään kolmen vuoden vankeudella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5958
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1167
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe