Elän sitä aikaa vuodesta, jolloin mieli on raskas, ahdistaa ja itku asuu silmien takana. Synnytin muutama vuosi sitten näihin aikoihin vuodesta kaksi viikkoa yliaikaisen vauvan, joka oli kuollut kohtuuni vuorokautta aikaisemmin, enkä tajunnut sitä!!! Lapsi ei ollut ensimmäiseni eikä onneksi viimeiseni. Selvisin aikanaan "hengissä" mieheni ja lasteni ansioista. Oli pakko pysyä elämässä mukana, kun oli lapsia, jotka oli hoidettava. Tämä pimeä pistää mielen matalaksi ja elän tuota elämäni pahinta aikaa uudelleen. Ajatukset pyörivät enkelinä syntyneessä lapsessani. Tiedän, että tämä vaihe menee taas ohi, kuten on aina ennenkin mennyt. Nyt on olo raskas!!!
Enkelinä syntynyt
Itkusilmä
5884
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tiedä, mikä on usmonnollinen ajatusmaailmasi, mutta kannatan ajatusta, että jos on olemassa yhtään minkäänlaista kuoleman jälkeistä "elämää", niin vauvana (tai ennen syntymäänsä) kuolleille on varattu siellä ne parhaat paikat.
kaikkea hyvää sinulle. Olet kokenut varmaan raskaimman asian, mitä voi elämässä sattua.
Tulee surullinen olo kun ajattelee, että miltä lapsensa menettäneistä vanhemmista voi tuntua, ei raskaampaa asiaa voi ollakaan.
Voimia sinulle ystävä, uskon että hänet oli tarkoitettu enkeliksi.
luettuani viestisi tuli itsellekin todella paha ja surullinen olo.lapsen menettäminen on varmasti vaikeinta mitä voi olla. ja vieläpä,että hän oli jo sen ikäinen,että olisi ollut valmis syntymään. kaikkea hyvää ja todellakin jaksamista,Enkelivauvasi katsoo sinua taivaasta ja ikävöi myös sinua!
..Sinulle! Meillä myös 3 enkelilasta: pienet kaksostytöt jotka syntyivät liian aikaisin ja "pikkunelonen" joka lähti taivaaseen alkuraskauden aikana. Lapsen menettäminen on todella surullista ja rankkaa eikä enkelilapsia unohda milloinkaan vaikka muut tuntuvat välillä niin luulevan. Saa myös kuulla mitä ihmeellisempiä kommentteja "näin oli tarkoitettu" ym.. Itse olen sitä mieltä että omille enkelilapsilleni on aina oma paikkansa sydämessäni. Joulunrauhaa Sinulle, ja kohta tulee kevät ja valo sen mukana, onneksi!
Olen todella pahoillani. Itseänikin alkoi melkein itkettään kun luin tämän mutta älä lannistu, elämä jatkuu. Onhan sinulla jo lapsiakin. Jotkut eivät saa elämänsä aikana yhtään lasta vaikka kovasti haluaisikin. Joten ole iloinen niistä lapsista jotka sinulle ovat siunattu. Onnea ja piristystä sinulle, ja hyvää joulua ja uutta vuotta!