Miten saan pienet naulat irti?

Oliivi

Kenties otsikostakin voi jo päätellä, olen nuori naispuolinen henkilö, joka ei ymmärrä rakentamisesta tai työkaluista mitään. Mutta siis, olen juuri vähän aikaa sitten muuttanut omaan kämppään, ja tuuletusikkuinoissa on sellaiset "ritilät", ja haluaisin sen ritilän yhdestä tuuletusikkunasta pois. Ne ovat kiinni ihan pienillä nauloilla. Mikä olisi helpoin tapa saada naulat irti (mieluummin niin, ettei ritilä mene rikki)?

6

5054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monet asiat ratkeaa kun väh...

      Paha sanoa kun ei ole kuvaa, mutta...
      En tiedä tarkoitatko sellaista metallista "ritilää" mutta naulat saa pois esim. pihtien, hohtimien, yms. avulla jos kanta on edes vähän koholla tai sitten otat vasaran ja taltan/talttapäisen meisselin ja jos voi niin varovasti ikkunan rungon ja sen ritilän väliin lyöt meisseliä niin että saat irrotettua ritilää rungosta, jolloin joko naula nousee mukana tai sitten ei ja pelli antaa periksi. Jos naula nousee mukana vähäsen, niin sitten hohtimilla tai vasaralla ja jos ei niitä omista, niin jollain pihdeillä pyörittää ja vetää niin lähtee.

    • röimas

      mee töihin

      • ootko.uuno

        Opettele itse vuosiluvut!


      • Anonyymi

        Urpo


    • ammattinostelijat

      Vuosiluvut ei merkitse mitään vanhojen viestiketjujen nostelijoille!

    • Vxguooknfedkjhg

      Parempi kysyä hyviä kysymyksiä kuin mennä töihin, ainoassa järkevässä vastauksessa oli jo niin paljon ideoita että muutkin kuin ap pääsevät niillä alkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      21
      4509
    2. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      239
      4449
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4191
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      4005
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      198
      3942
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      3932
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      134
      3616
    8. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      65
      3303
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2994
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2951
    Aihe