Koko selkä on pahasti jumissa, hartiat kivikovat, lapoja särkee ja viimeisimpänä särky on siirtynyt etupuolelle! Rinnassa on todella arkoja kipupisteitä, juilii ja jomottaa.
Ei jaksa enää! Antakaa hyviä neuvoja mistä aloitaa!!
Ei jaksa enää! Antakaa hyviä neuvoja mistä aloitaa!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Koita saada aika vaikka terveyskeskukseen ja sitä kautta lähete fysikaaliseen hoitoon, parempi olisi vielä OMT-terapeutti, mutta ilman lähetettä kallis. Terveyskeskuksen omat fysiikaaliset hoidot eivät tunne "hierontaa", se on lähinnä lämpö-ja sähköhoitoa. OMT-terapeutilla otetaan nikamien lukkoja pois. Itse olen myös käynyt tavallisessa hieronnassa, myös hermoratahieronta on auttanut.
Onko selkäsi muuten kunnossa vai onko esimerkiksi mutkia? Tässä olisi eräs rintarangan venytysliike.. Minulle tästä on apua tarvittaessa...
http://www.kuntonetti.org/index.php?sivu=10
mies kuntonetin takana on jäsenkorjaaja jonka on kouluttanut herra holma. Eli huijareita ovat ja et saa sieltä apua. Suosittelen koulutettua osaajaa jos kaipaat niksauttajaa.
http://www.youtube.com/watch?v=yG90O70iVC0
eli siinä hyvä näyte tästä kuntonetin kaverista. käytää tekniikkaa jonka ovat nimenneet "method holmaksi" joka on vanha diagnosointimenetelmä jolla tarkistettiin onko lonkkanivel suhteessa jalkaan "oikeassa" asenossa. Tämä tekniikka ei ole tarkistusmenetelmänäkään käytössä puhumattakaan manaalisesta terapiasta mihin sitä ei ole ikinä käytetty. Eli toisin sanoen tekniikka ei toimi eikä ole ikinä toiminutkaan. Tää muu kourinta mitä tämä kaveri method holman ohessa käyttää on vain kourintaa.
Minulle tuon saman neuvon mikä kuntonetin linkissä on antoi oman paikkakunnan fyssari laukaisemaan nikama- fasettilukkoja.
Aivan asiallinen linkki ja oikea neuvo laukaisemaan lukkoja!!!!
kovasti paljon kiitosta tuosta kuntonetin linkistä, kokeilin asentoa ja todellakin auttoi jo ekan kerran jälkeen. Luulen että ongelmani on syvemmällä, syvissä selkälihaksissa. En ole koskaan ollut hierojalla, menekö siis tavalliselle hierojalle vai olisiko joku muu hoitomuoto parempi?
hoidettu tai maaranen kirjoittelevat siel taas itsensä kanssa:)
avun uinnista. Kokeile käydä uimassa _kevyesti_ 3 kertaa viikossa.