100 l:n akvaariossamme olevan mustatetran silmä pullottaa kummallisesti päästä. Sillä on ollut sama vaiva aikaisemminkin, ja silloin kala näytti siitä toipuvan. Mikähän sitä vaivaa; näyttäisi olevan jonkinlainen tauti..?
Mustatetran silmä
1
339
Vastaukset
- fish KING
ON TODELLA VAIKEATA LÄHTEÄ SPEKULOIMAAN KALAN SAIRAUTTA JOS EI TIEDÄ EDES MITEN NIITÄ ONGELMAN KOHDANNUT OMISTAJA HOITAA.
Kertokaa mahdollisimman tarkasti nuo luetelloidut asiat... jos ette jotain tiedä, sanokaa ettette tiedä, kohta tiedätte, kerromme kyllä keinoja miten akvaarion vettä ja kaloja tulee hoitaa oikealla tavalla niin että kalojen olisi mahdollisimman hyvä olla.
Kiitos.
Kun sulla on ongelmia akvaarion hoidon ja kalaston kanssa, voisitko kertoa heti ekalla kirjotus kerralla seuraavat seikat; Säästytään monelta harmilta jonka olis voinut hoitaa heti kysyessäsi ongelmaasi ratkaisua.
1. AKVAARION TILAVUUS, IKÄ, JOS UUSI, KYPSYTYS TAPA (milloin kypsytetty ja miten, kauanko kypsytykseen kului aikaa, mitä käytit kypsytys aineena/ymppinä jne...)
2. VESIARVOT, pH, KOVUUSMITAT = KH/GH dh, NITRIITTI NO2 JA NITRAATTI NO3 (mg/l) MITATTUNA ainakin ENNEN JA/tai JÄLKEEN VEDEN VAIHDON, LÄMPÖTILA (nää pitäis nyky päivänä olla jokaisen alkavan/harrastavan akvaristin hallinnassa!)
3. KALASTO, KUKIN LAJI MÄÄRÄLLISESTI, KALOJEN IKÄ
4. HIEMAN HOITORUTIINEISTASI, VIIKOTTAISET TEHTÄVÄT, KUUKAUDEN VÄLEIN HOITAMASI TOIMENPITEET JNE. vedenvaihdot... määrät...
KALOJEN RUOKA TOTTUMUKSET/ruokinta ajat.
5.TEKNIIKKA, SUODATTIMEN MERKKI MALLI JOPA VIRTAUS TEHO TUNNISSA VALAISIMIEN PUTKIEN MERKKI JA MALLI (lukee putkessa) JA KÄYTTÖ AIKA VUOROKAUDESSA SEKÄ putkien IKÄ.
MITÄ AKVAARIOSSA ON TAPAHTUNUT VIIMEISTEN VIIKKOJEN AIKANA...
MIKÄ ON NYT HÄTÄ JA ASIA JOSTA HALUAT LISÄ TIETOA...
Mahdollisimman tarkka kerronta tapahtuneesta niin pystytään vastaamaan heti huoleesi akvaarion ja kalaston osalta.
Niin tällä tavalla voidaan vastata täsmällisemmin eikä tarvitse lähteä tinkaamaan tietoja joiden saanti näyttää välillä kestävän useita päiviä, siinä ajassa kalat on jo pahimmassa tapauksessa kalojen taivaassa soittamassa luuttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998