Kansainvälinen politiikka

???

Onkohan mitään järkeä hakea lukeen kv-politiikkaa..? Vaikuttaa tosi mielenkiintoiselta ja olenki sitä muutaman peruskurssin verran lukenut. Mut saako tolla tutkinnolla mitään järkevää työtä..

1

807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Työllistyminen on hyvin paljon itsestäsi kiinni. Jos opiskeluaikana hommaat hyvät harjoittelu/kesätyöpaikat ja luot suhteita ja kartutat kokemusta, niin hyvinkin on mahdollista löytää mieluinen työpaikka. Jos vaan olla öllötät, etkä kehitä taitojasi ja luo suhteita, on turha odottaa saavansa alan töitä.
      Loppujen lopuksi vain osa kansainvälisen politiikan yms. opiskelijoista päätyy töihin ulkoministeriöön, lähetystöihin, EU:lle, YK:lle tai muille järjestöille, vaan työpaikka voi usein löytyä yritysten, kuntien tai valtion parista, opiskeltuun alaan vain etäisesti liittyvistä tehtävistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2537
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      98
      1815
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1809
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1547
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      140
      1147
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1041
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1022
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe