Minulla on ikivanha hirsitalo, vähintään 100 vuotta.
Siinä on vanha lautalattia ja alla kellari. Rossilattiaksi kai sanotaan. Lattia on vähän joka suuntaan kallellaan, ei kuitenkaan ymmärtääkseni laho. ja nyt on tulossa aikaa korjaamiseen.
Onko mahdollista lattiaa jollain lailla eristää, tuollaisenaanhan se on enemmän kuin kylmä.
Miten tuollainen lattiaremontti oikeaoppisesti pitäisi tehdä, ettei vanhaa rakennusta pilaa, eikä
ylimääräistä tuhoa aikaansaisi.
Mistä neuvoja asiaan?
ikivanhan talon lattiaremontti
2
507
Vastaukset
- oppeja netistä tai
kirjastosta. Perehdy asiaan paperilla ennen kuin teet mitään tuhoa:-).
- ja ennakkopäätöksiä
Olin toteuttamassa ensikertalaisena yhtä tyttäreni kämpän remonttia ja tulihan siinä jälkeä kun hommiin alettiin.
Ensin pitää tietää mistä uusi lattia tehdään, eli kunnostetaanko vanhaa vai tehdäänkö uutta tilalle. Vaihtoehtona on tietysti myös laittaa vaikka uusi kartiolankku, tai mikä tuppeen sahattu se olikaan. Kohtuuhintaista uuttakin löytyy pienyrittäjiltä.
Me kuunostimme vanhat sekalevyiset lattialankut käsikuuterilla (perskeles) mutta sekin onnistui kohtuullisesti.
Lattian alta sitten löytyy turvetta ja santaa ja ehkä jotakin muuta totkua mikä tietysti pitää kärrätä mäkeen kuoppien täytteeksi.
Seuraavaksi pitää tarkistaa pohjalautojen ja rungon kunto ja tehdä tarpeelliset korjaukset, eli homeet ja lahonneet osat pois ja uutta tilalle.
Siinä sitten suunnittelemaan laitetaanko tervapahvia alimmaiseksi tai millä aaltopahvilla suojataan alapuoli, mutta tuskin muovia.
Päälle hankimme säkeittäin ekovilla puhallukseen ja kaupasta lainatulla puhaltimella kaikki täyteen osin puolikin metriä. Tärkeää lienee, että kylmäsiltoja ei jää alapohjaan tai väliseiniin.
Väliin sitten jokin hegittävä suojakartonki ja pintalautaa päälle. Meillä tuo epämääräisen vahvuinen lattialauta kiilattiin lähes suoraan ja ruuvattiin kunnolla kiinni.
Kyllä siinä jälkeä syntyi viikossakin paljon kun kaksi teki parhaansa. Kannattaa vain pitää mielessä, että noudattaa suunnilleen vanhaa rakennuskäytäntöä, sillä kyllä nuo rakentajat aikoinaan olivat ammattilaisia noiden trossipohjien rakentamisessa, eli hengittävyyttä pitää jäädä rakenteisiin.
Tulihan tuosta lattiasta lämmin ja kohtuunäköinenkin, mutta sitten olisi pitänyt tehdä välipohjaassa sama operaatio, sillä sieltähän löytyi varsinaiset sammal ja kuorieristeet, mikä olisi vaatinut vastaavan operaation.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874148Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283087No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760