Mitenkä yleensä on..tehdäänkö paljon johdotuksia ilman putkituksia? Eikös se ole aika riskikin vetää johtoja paljaaltaan väliseinien rakenteissa, ei vissiin kuitenkaan laitonta?. pisti vaan silmiin yhellä työmaalla
Sähköjohdot ilman putkitusta?
........
7224461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
putkitus ei ola pakollista ja uskoisin, että lähes kaikki tekevät asennukset ilman putkitusta.
hyvän ja laadukkaan asennuksen niin ei käytä putketonta asennusta.No nytt varmaan alkaa taas tämä juupas eipäs keskustelu.
niiden putkien kanssa? Hitaampaa se ainankin on.
Nykyinen talo on vuodelta 80 ja putkittamalla tehty eikä siinä ole tarvinnut vaihtaa yhtään sähköjohtoa eli mitä lisäarvoa se putkitus on tuonut?
johtimia tai sitten poraat kaapelin rikki... ainoa kosnsti vaihtaa on pintaveto.
Aloittajalle: Tarkoitithan vaipallisia kaapeleita ilman putkea eikä vain peruseristettyjä johtimia?
80-luvulta? No ei varmasti ole tarvinnut vaihtaa yhtään johtoa vuoteen 2009 mennessä jos johdot ovat 80-luvulta. Entäis 30-40 vuoden kuluttua? Eikö vielä silloinkaan tarvitse vaihtaa? Vai tarvitseeko ehkä kuitenkin? Eikö sittenkään putkitus tuo lisäarvoa kun ei tarvitse repiä seiniä ja kattoja auki johtojen vaihdon takia, tai asentaa uusia johtoja pintaan? Tai tuskinpa se sinua kiinnostaa kun et varmaankaan ole elossa enää kun johtojen vaihdot ovat ajankohtaisia, joten lisäarvoa putkista ei SINULLE ole. Itseäänhän aina vain kannattaakin ajatella. Ei se putkituksen lisäarvo tarkoita sitä että sitten johtoja on hyvä huvikseen vaihdella joka vuosi vain sen takia, koska putkistus sen mahdollistaa. Aina voi ajatella vähän pidemmällekin.
työnnät putkia vurmikon alta
nurmen alla
Esim omakotitalot puolet nopempi kuin putkellinen että sillee
50-60 vuotta on tosiaan tyypillinen johtojen vaihtoikä. Tosin toisinaan niitä pitää muutella vielä työmaa-aikanakin. Omalla työmaalla ei putkitettu. Siitä tuli tuhansien eurojen ylimääräiset laskut, kun asennuksissa oli virheitä, joita ei voinut helposti korjata.
Lisäarvo tulee siiten kun johdotukset uusitaan. Ei tarvitse repiä seiniä eikä kattoja auki ja tehdä sen jälkeen ne uudestaan.
ja putket on aivan turhia, harva niitä johtoja koskaan vaihtaa.
siis en oo mikään alanammattilainen, mutta jotenkin vaan rupes mietittyttään jos johto on siellä väliseinän välis ihan paljaaltaan.. ja kun sitten emäntä rupee aikanaan sisustaan.. naulaan ja poraan reikiä seinään ,et saadaan ikea tuliaiset seinille :) niin ohan siin ny riski et porataan taikka ruuvataan siihen johtoon.
..niin kaikki rakennusaikana tehdyt asennukset putkettomana, mutta ainakin hankalimpiin paikkoihin joka rasiayhdistelmälle putki taikka pari tulevaisuuden muutoksien varalle.
oikein ja ajatuksella tehdessä putketon asennus on ihan yhtä suojassa sisustusintoilijoilta kuin putkessaki.. tilanteesta riippuen ruuveja vastaan putkesta saattaa olla haittaakin.
ja ne jälkiasennukset harvoin tappaa kevyissä seinissä kulkevia johtoja, mutta seiniä levyttäessä meinaa 5000rpm rullaavat ruuvit tulikuumina haukata johtoihin.. siinäkin useammin syynä huolimattomuus peltirankojen kanssa.
se pora ja naula uppoaa putkeenkin.
...mutta vaurioitunut johdin on helpompi vaihtaa jos sen ympärillä on putki.
yleensä kun et edes tiedä mikä ruuvi on syypäänä ja parhaassa tapauksessa se on heilahtanu läpi koko putkesta.. eli ruuvia et saa pois, eikä johto liiku mihinkään. tosin tää skenario on enemmän niitä rakennusvaiheen ongelmia.
sit pelkät sivuosumat, eli sanotaan nyt vaikka puoliks putkessa olevat ruuvit.. voi näkyä mittaustuloksissa, että jotain häikkää on, vedät johdon pois niin kylki on auki parin metrin matkalta.. mitähän mahtaa käydä sille uudelle johdolle minkä sinne kiskaset?
eli johdot ei vaurioidu käyttökelposessa putkessa, vaan se putki on useimmiten menetetty jo tossa vaiheessa..
...eli sehän on rakennusvaiheen asia tehdä hommat alunperin oikein eikä rikkoa valmiita vetoja. Putkituksista on potentiaalista hyötyä vuosikaudet rakennuksen elinkaaren aikana kun juuri niitä ikean tuliaisia ripustetaan seinille talon emännän esteettisen silmän määräämänä juuri niihin kohtiin joissa johdot kulkevat. Seinään poralla reikä ja "oho". Piuha on helppo vaihtaa ja muistoksi jää sen reiän paikka sinne peilin/taulun taakse. Mutta mitäs teet jos asennus onkin putketon? Vedät uuden piuhan pintaan? Hienoa...
...ja tuohon sivuosumaesimerkkiisi: Se ruuvi on tietysti sen parin metrin repeämän alkupään kohdalla, ja kun tiedät putkireitin mittailet saman matkan pinnalla ja paikallistat sen ruuvin. Pahempi juttu tietysti jos ruuvinkannat on jo siististi kitattu piiloon ja seinä on muutenkin niin täynnä rautaa ettei sitä ruuvia tunnistimellakaan paikallisteta.
"ja kun tiedät putkireitin mittailet saman matkan pinnalla ja paikallistat sen ruuvin"...
Ennemminkin jos tiedät putk.....
..muut kuin ammattilaiset niitä johtoja rikkoo..
isot työmaat, hirveä kiire, ketään ei kiinnosta, siihin pari harjottelijaa härväämään ja soppa on valmis..
se että saat ikean hyllyjä asentaessa levyseinässä olevan johdon särettyä, sun täytyy olla aikamoinen fakiiri.. (putketon asennushan ei koske muita seinärakenteita.) ylipäätään ne hyllyt ei tule pysymään millään ankkureilla niin hyvin paikallaan, että ite suostuisin niitä kipsiin asentamaan.. joten niille on pakko löytää rangat, joihin ruuvata (onnistuu kotikonstein helposti vaikka magneeteilla, jotka tuppaa löytämään ruuvinkannat paksummankin tasotekerroksen seasta.. voittaa tutkat mennentullen). silloinhan meillä ei o enää muuta mahdollisuutta johdon rikkomiseen kuin älyttömän pitkät ruuvit.. peltirangassa ne ei ainakaan pidä yhtään paremmin kuin sopivatkaan ja puutolppia reijittäessä pitäis sähkärin ymmärtää, että ne "lailliset" vaakareitit menee 10-20 sentissä katosta taikka lattiasta.. ei o vissii hyllyjä/tauluja/seinävaloja/jne kumpaankaan korkoon tulossa?
oho.. johan taas lähti lapasesta tää kirjottaminen, mut aivan sama..
Just kuules ruokatauolta kirjoittelen, vaihellaan johtoja 95-luvun keittiöön vanhoja putkituksia hyväksikäyttäen. Kyllä se on ihme juttu, kun 60-vuotinen putkitusperinne piti saada katkaistua, jotta Puolalaiset kämmärit pääsisivät vetelemään kaiutinpiuhojaan. Talotuotannossa vielä putkitetaan, koska haetaan pitkäikäisyyttä ja toimintavarmuutta.
Putketon asennustapa on siinä mielessä hyvä, että 20-vuoden päästä saneerauksesta saa maksaa tuplahinnan lisääntyvien töiden johdosta. Seinät auki, katto auki. Pintajohtoja ja hässäkkää, vanhat kipinät kääntyy haudoissaan. Sopii minulle!
Periaatteessa kaikki voitaisiin tehdä kuten Puolassa, yksi ryhmä ja siitä vaan rosvottaisiin sähköt sinne ja tänne! Erinomaista ja etenkin halpaa.
vai mistä moinen katkeruus puolaa kohtaan?
samoin ruuvit ja naulat.Kait työn maksaja/tilaaja päättää miten tehdään,usein vaan kaikkein halvimmmalla.
mutta putkeen voi vetää uuden piuhan vioittuneen tilalle kunhan vetää terän, ruuvin tai naulan pois.
Niin. Harva tänä päivänä elävä niitä nyt muodissa olevia putkettomia johtoja omana elinaikanaan vaihtaa. Vai olisiko ehkä sittenkin järkevää ajatella vähän pidemmällekin? Nyt kun on vaihdot ajankohtaisia 50-60-luvun ja sitä vanhempien talojen johdoissa, niin kyllähän se nyt meille kelpaa kun on silloin ajateltu ne johdot putkiin laittaa. Vaihto siistiä ja helppoa. Mutta mitäpä noista jälkipolvista, sitten kun (siis KUN tulevat, eivät nykyisetkään johdot ikuisuuksia kestä) tämän päivän johdot tulevat elinkaarensa päähän. Mahdollisimman halvalla vaan tehdään ja se on sitten jälkipolvien ongelma miten ne meidän ajan putkettomat johdot sitten viidenkymmenen vuoden kuluttua vaihdetaankaan, ei paljon kiinnosta, niinkö se menee?
myös huomioida, että niitä johtoja ei vedellä sinne seinään ristiin rastiin miten sattuu, vaan ne tulee vetää vaakaan seinän yläreunassa ja pystyyn ja ovenpielissä ja ikkunanpielissä. Jos tämän huomioi ei tartte johtoja silputa.
MMJ:t voi laittaa ilman putkitusta puurakenteissa. Telekaapelit täytyy putkittaa.
Se etu on ilman putkitusta tehtävässä asennuksessa, että lämmöneristeeseen ei jää rakoja. Esim. puinen ulkoseinärunko joka puhalletaan selluvillalla. Kaapelointi ja rasiointi jonka jälkeen puhallus. Kaapelit ei ole tiiviin lopputuloksen esteenä.
Joskus olen putkitetussa asennuksessa kalusteita laittaessa huomannut kun rasiasta käy kylmä veto joka on sen merkki että putki käy eristekerroksen kylmällä puolella. Se on voinut esim. villoittaessa siirtyä.
Johtoon poraamista/ruuvaamista jokainen pelkää, mutta sen varalta MMJ:t on hyvä kuljettaa mahdollisuuksien mukaan yhtenäisesti eikä vain vedä niitä sikin sokin ympäri seiniä.
Putkiasennuksessa on tosin se hyvä puoli, että johto saattaa olla vaihdettavissa jos siihen osuu. Sekään ei aina tosin onnistu.
Mielipiteitä on monia ja tässä oli yksi.
Tarkoititko, että kaapelit jää sellivillan sekaan? Jos näin, niin oletko tehnyt ko. asennuksesta lämpenemä laskennat pöytäkirjan liitteeksi? Jos olet niin voitko pistää jakoon niin muutkin voivat käyttää niitä?
Jos lykkäät johdot mihin sattuu niin kyllähän ne silloin villan sisään jää. Mutta jos vähän käyttää järkeä johdotusvaiheessa niin sitä ongelmaa ei ole. Eikä niitä saa jättää roikkumaan vapaasti esim. seinissä. Täytyy parilla kiinnikkeellä varmistaa ettei johto puhalluksen aikana siirry.
Jos ajattelet putkituksena tilannetta jossa esim. ulkoseinässä on 4-5 kojerasiaan vierekkäin ja jokaiseen tulee oma putki sekä saattaa vielä lähteä eteenkinpäin pari putkea. Siinä on aika hässäkkä putkea joka eristysvaiheessa ihan mielenkiintoinen asia kuinka hyvin esim. puhallus onnistuu. Hyvä kokonaislopputulos rakentamisessa on monen asian summa.
Mutta en pidä putkellista asennusta kuitenkaan huonona vaan asennustapa täytyy aina kohteen mukaan tuumailla. Se ei ole mielestäni yksikäsitteinen asia.
Halusin vain oikasita ettei kenellekään jää mielikuvaa, että johdot voi asentaa eristeen sisään.
Mitä järkeä on tehdä putkettomana? Joskus ne johdot kuitenkin on vaihdettava, ja jos on putkettomana tehty, joudutaan kaikki rakenteet repimään auki pelkkien sähköjohtojen takia. Mitä järkeä? Kun voi lähes samalla vaivalla ja lähes samaan hintaan tehdä putkellisena, jolloin johtojen vaihto mahdollistuu ilman mitään purkutöitä.
ja toi lähes samalla vaivalla juttu on kyllä sellasta puppua että huh huh...
Niissä paikoissa joissa olen tehnyt saneerausta ei ole vanhoja putkituksia voinut enää juurikaan käyttää. Joko putkikoko on ollut liian pieni uudelle johdotukselle tai vanhat johdot ovat olleet jumissa. Yleensä myös sähköpisteiden paikat muuttuvat.
Se nyt on vaan niin, että raha ratkaisee joka asiassa nykyään.
Jos rakentaja saa hiukankin säästettyä jossain, niin se tehdään.
Tässä yksikköhinnat 2008 sähköurakoinnista.
MMJ 3X1,5S putketon 2,78
MMJ 3X1,5S putkitettuna 5,15
tai 3ML putkitettuna 4,13
Ja ennen kun rakennettiin niin keskiverto taloon tuli se 100m johtoa ja joka huoneeseen lamppu ja 2 pistorasiaa sekaryhmänä, jolloin varmaan olikin ihan sama menikö se 1000mk enemmän tai vähemmän.
Nykyään menee se 2km kaapelia kaikkine järjestelmineen ja kalusteiden määrä on mieletön.
Keskuksentakin löytyy helposti 60-100 totsia perunakapallinen releitä.
Sitten kun tarjotaan putkettomalla 15000e tai kovalla putkitettuna 24000e, niin putkitukset jää tekemättä ja vaihdetaan auto!
ammattilainen osaa ottaa nuo eristys- yms. hommat huomioon. Putkettomat kaapelit kun yleensä laitetaan nipussa ja sitten jos ne vielä jää eristeen sisään niin paljonko uskaltaa kuormittaa?
Siksi, että mikään ei ole ikuista. Ei edes sähköjohdot. Kestäähän ne ainakin 40-60-vuotta, joten omana elinaikanaan ei välttämättä tarvitse murehtia vaihdosta. Mutta omakin talo talo kun on 60-luvulla rakennettu, ovat sähköjohdot vaihdon tarpeessa. Täytyy vaan kiittää sen aikaista rakentamista siitä, ettei tuollaisista asioista kuin sähköputkista silloin säästetty. Kyllä nyt hieman ottaisi pattiin jos johtojen vaihdon takia pitäisi kämppä repiä auki siksi että joku on aikanaan ajatellut vain itseään ja omia rahojaan säästämällä putkituksessa. Onneksi johtojen vaihto käy nyt helposti ja siististi vain vetämällä uudet johdot putkiin.
sanoin, että taas tästä putketon tai putkella nousi kauhea älämölö väittely!
Sitten ei varmaan kovin monesta kohteesta ole kokemusta, jos ei missään ole olemassa olevia putkia voinut hyödyntää.
Hyvin on tähän mennessä onnistunut 16mm putkessa kulkevien 2x1,5mm2 vaihto 3x2,5mm2:een, 2x6mm2 vaihto 5x2,5mm2:een ja jopa erillisen kevin lisääminen yksinään olemassa olevien 2x2,5mm2 johtojen kaveriksi 16mm putkeen. Kyllä ne vanhat putket yleensä ihan käyttökelpoisia ovat. Ja eikä ne paikat YLEENSÄ muutu. Tässäkään talossa ei ole ollut mitään tarvetta muuttaa 60-luvulla asennettujen pistorasioiden ja valokatkaisinten paikkoja. JOS JONKIN pisteen paikka muuttuu, silloin joudutaan joka tapauksessa pinnassa vetämään uudet johdot ja silloin puhutaan jo ihan eri asiasta. Ja pariin paikkaan on pistorasiat lisätty ja silloinkin tietenkin ainoa vaihtoehto on ollut pintaveto.
ne johot kestää vähintää yhtä kauan kuin seinälevytki.
tehdyt putkitukset ovatkin usein semmosia peikonpesiä, että ei niillä ole mitään käyttöä asennuksen jälkeen.
asennus ehkä kielletään..
ammattimiehet tietää mikä on paras tapa,eli putkittamalla!
mutta miksi maksaa turhaan ja aina noissa rempoissa seinät revitään muutenkin auki. Ei enää putkia ainakaan meille.
langattomat kytkimet niin et tarvitse niitäkään naruja vetää.
Ammattilainen valitsee tietysti putkettoman asennuksen. Sillä saa useamman kohteen lyhyemmässä ajassa sellaiseen kuntoon että myöhemmin riittää paremmin töitä kun on korjausten aika.
Kävin juuri yhdessä omakotitalossa muuttamassa pihavalojen kytkentää, koska kiinteistössä vaihdettiin ikkunoita ja ovia. Talo on rakennettu 1978. Terassin valojen kytkentää muutettiin, jotta saatiin liiketunnistin asennettua, samalla vaihettiin 1-kytkimen tilalle 5-kytkin. Että saatiin valot pelaamaan joko liiketunnistimella tai ns. hatkuvasti. Kahteen putkeen piti vaihtaa mmj jossa oli enemmän johtimia. Putkien pituudet oli 5 metriä ja toisen 10 metriä. Mml:n uusiminen sujui ongelmitta. Kysyn vaan jos ei putkitusta olisi ollut, olisi joutunut vetämään johdot pinnassa ja reikimään seiniä.....
Asun Etelä-pohjanmaalla ja täälä päin tehdään vielä paljon asennuksia putkellisena. Uudet omakotitalot tehdään useimmiten tuntityönä ja asiakas saa itse valita käytetäänkö putketonta vai putkellista asennusta.
Mielestäni kumpikaan asennustapa ei ole huono, mutta kyllä esim. ullakoilla putkeen vedetty mmj on parempi kuin putketon. Esim. rotat ja hiiret ei pääse mmj:hin heti käsiksi.
Ammattilainen voi vedellä narujaan niinpaljonkuin haluaa, mutta kyllä moni vanhan kansan sähkäri tekee putkittamalla...
Silti molemmat asennustavat ovat sallittuja...
Tämän päivän rakennustekniikan taloista joudutaan jo seinät kaataan vesivahoinkojen alta ennenkuin hiiret kerkeää vinttiin MMJ:n kimppuun. Samalla tulee sitten johdotkin vaihdettua jos tarpeen. Itse suosin putketonta.
Kaikista huonoin tapa tietysti on vetää MMJ:tä putkeen. Vedetään joko MMJ:tä ilman putkea, tai sitten ML:llää tai MK:ta putkeen, mutta MMJ:n putkittamisessa nyt ei ole mitään järkeä. Siinä menetetään lähes kaikki putkettoman ja putkellisen asennuksen hyödyt. Tietysti joskus se on pakollista, kun asennetaan esim. pistorasiallinen keittiövalaisin, jolloin johto saattaa joutua kulkemaan sentin pari näkyvissä, niin silloin on käytettävä putkessakin MMJ:tä, mutta nuo ovat harvoja erityistapauksia. Normiasennuksessa ole mitään yhtään mitään järkeä tunkea MMJ:tä putkeen.
Kyllä mielestäni johtojen vaihdettavuuden tai johtotyypin muuttamisen vuoksi mmj:tä voi ja on järkevää vetää putkeen. Mielestäni se on aivan riittävä peruste, että jos talon tekee putkittamalla niin tekee sitten kaikki.
keskukselta vaikka katon kautta seinälle ja loppu seinän sisällä putkessa rasialle, näin säilyy vaihdettavuus ja MMJ käy joka paikkaan. Tämä tapa näkyy olevan aika yleinen mm jos seinäelementit on putkitettu.
on ne taas!
Jos tehdään putketonta, pitäisi ehkä vetää rasioiden välille ainakin MMO 7 x 1,5 ja kytkinhaarat 5 x 1,5.Jää lisäysvara.Hyvä nimikointi.
putkiasennusta vai putketonta? Ei liene kovin helppo siihenkään johtoja vaihtaa vaikkakin periaatteessa mahdollista.
Näkyy toiset sitä suosivan, jää johtojen laitto putkeen pois ja asiakashan sen lystin maksaa.
Ensisijaisesti tehdään putkitettuna. Rakentajan kanssa kyllä useimmiten sovitaan että ei putkiteta. Putkitus ei ole enään vuosiin ollut pakollista.
20 vuotta sitten putkiteltiin viimeksi, sen jälkeen enää erikseen tilattaessa.
viime vuonna. Et ole ollut raksalla viimeaikoina?
vedetään putkella,senkin ääliö!
Mille johdoille teillä pantiin putket lattiaan?
Kyllä on pieni säästö (vaivaan nähden) jos kiukaan ja lieden putkittaa lattiaan.
on usein pakko vetää alakautta,eli putkitetaan!
oli juuri sähkäri kehumassa ettei ole 20 vuoteen putkittanut eli lie laittanut mmj suoraan valuun?
helpompi laittaa kuin kaivaa johdot seiniin.
mennä hiekkalaatikolle riitelemään.
riitele,vaan vaihdetaan eri näkemyksiä asiasta.
Kyllä hän se näin on että lattian kautta vedettävät putkitetaan kun ne yleinsä valun sisässä. Seinien/katon sisällä meneviä aivan turha putkittaa kun se vain maksaa enemmän.
-kyrpäjooseppi-
Palataan aiheeseen. Remppa menossa kotona, ja voi että on mahtavaa sähköjen osalta kun on aikoinaan putkitettu asennukset. On säästänyt aikaa, ja varsinkin ehjän auki repimistä kun on voinut vetää uudet syötöt olemassa oleviin putkiin. Voi sitä päivää kun näitä nykyisin tehtäviä putkettomia asennuksia ruvetaan enemmän saneeraamaan. Itku pääsee vielä monelta. Sähkömieheltä ja maksajalta.
Tulevaisuudessa onkin sitten johdoton asennus käytössä, joten itku loppuu siihen.
Seiniä ja kattoja on ilo purkaa, samalla voi muuttaa sisustuksen ja melkein ilmaiseksi. Voi päästä jossain tapauksessa kymppitonnilla.
Halvemmalla rakennettu grynderi rivari mmj llä putketon. Omakoti rakentajat usein putkittaa it se ja säkärit tulee vetämään piuhat kun kerkeevät työmaalle
Putketon on tolkuton.
Kanataa vetää syötöt rasialle kaapelilla ja vaikka 4x kaapelilla
Site siit katkaisijat ja rasit putkella ninntulee oaras ratkaisu.
Krynderit vetää kaikki mmj llä ja sininen ja Kevinin yleinen virta johdik kun kaapelit vaan
3x s
Sähkömiehellä on aina hyvä putki päällä
Toisilla se on pohjalla kun ruvetaan putkittamaan lisää.
Aikaa on kulunut. Vapaasti rakenteeseen asennettu johtojärjestelmä (putketon asennus kaapelilla) ja ns. putkilanka (peruserisyetyt johtimet taipuisassa putkessa) ovat nykypäivää ruotorakenteisissa taloissa ja oikein tehtynä turvallisuudeltaan samoja.
Muu on hifistelyä, jonka hyötyä ja takaisinmaksuaikaa arvioikoon kukin massinsa mukaan.