toivottavasti kia panostaa tulevassa ceedin facelift mallissa sisustukseen ja poistaa nykymallin heppoisen muovisuuden laadukkaimilla materiaaleilla ja aistikkaimilla väreillä,jos näin toimitaan se on lopullinen niitti kilpailijoiden arkkuun koska muuten paketti on kokolailla kasassa.
facelift
overkiller
141282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Heheheee eheheheeee, älä unta nääääää
Puhut ihan totta, että valikoimat sisustusmateriaaleihin olis paikallaan, jotta erilaisilla asiakasryhmillä ois varaa valita parhaiten käyttöönsä soveltuvat sisukset. Mulle taas oli plussaa se ja valintaani vahvisti se, ettei esimerkiksi ovissa ole likaantuvia vaaleita kankaita vaan käytännöllistä muovia. Oven alaosat ois tietty saanu olla tummempaa, ettei esim kengän kosketuksesta tulis likajälkee. Onhan EX-varusteissa tosin ripaus ylellisemmän tuntuista koristeluakin esim. hopeasävyisen kojetaulun ja vaihteenvalitsimen (automaatti) muodossa. Ja tietty mustat ja harmaat ovet voi äkkiseltään (ainakin kaukaa) tuoda nahkaistakin tunnelmaa...
Tuo valkoinen alaosa tuo hyvin viihtysyyttä ohjaamoon. Volkkareis tuon sai lisähintaan aikanaan, mitenköhä on nykyään.
istuinten täytteet vois samalla vaihtaa hieman nykyaikaisemmaksi... Toisaalta merilevä täyte istuimissa antaa tietenki sen ominaistuoksun jonka tämä auto vaatii
samaa mieltä!
Tuo vaalea alaosa ei sitäpaitsi likaannu/naarmuunnu yhtään sen helpommin kuin tummakaan,oikeastaan mun edellisissä tummakynnyksisissä autoissa kenkäskraaduja ollut pal enemmän kun nyt.
pääsäs haisee,mutta haiskoot!
tosi halvan tuntuinen tämä nykyinen sisustus,tulee mieleen nämä nykyiset kovamuovijenkit yäk,mahtavat rämistä vanhemmiten melko pahasti.
Joo, sisustusmateriaalista lisäisin vielä sen verran, että mun Sorento V6 EX:ssä on harmaata pehmyttä vasikan nahkaa myös ovien sisäosissa. En saanut tilattua autoa käytännöllisemmällä käärmeennahka- ja krokotiilin nahkaverhoilulla.
OUT!!! Puhvelinnahka on nyt city-maastureiden ehdoton ykkösmateriaali. Kuulemma jalopuukin on vaihtumassa Italialaiseen marmoriin. Ratteja tosin tullaan tekemään puristetusta kierrätyspahvista, lähinnä eko-syistä.
Mulla on TX-malli ceedista. Mustat muovit kaikkialla. Puolinahka-penkit, kattoluukku, sporttipolkimet ja muut kromitilpehöörit. Voin sanoo, että premiumista käy vaikkakin auto ei sitä ole tuntumaltaan vaikka onkin hyvä ajaa.
Ovat kuulemma kehittäneet hynyllä/kialla moottoreita. Entistä vähemmän kuluttavat polttoainetta. Tuleekohan faceliftiin?
Itekkin vaihtaisin exäni texään, mutta kun ei näköjään teltta-auto kovin hanakasti sitä mainosta. Voisihan tuota rohkeasti kysyä. Renkaiden painevahtihan siinä pitäisi kanssa olla. Tosin en ole nykyisestäkään koskaan paineita tarkastanut, kun olen sen jättänyt rengasliikkeen tehtäväksi. Mutta olisihan se "siisti" (ja turha) varuste.
Saksanmuualta...
eli milläs koneella ja paljonko jouduit suunnilleeen kustantamaan veroineen?? Kiinnostaa oikeasti. Tietystikkään TX.ää ei ole suomessa hinnoiteltu mutta jos Saksasta saa vähän ajetun 2.0-litrasen TX:n samaan hintaan kuin täällä jonkun LX:n???