Sain tänään työpaikan. Mulla oisin 3 tuntia/pv ja 5 kertaa viikossa, eli 15 tuntia viikossa. Mutta oon nyt hoitovapaalla, vaikkuttaako se hirveästi mun kodinhoitotukee?? Lapsi on kyllä kotona,että ei oo missään päivähoidossa. Soitin kyllä kelalle, mutta en saanut mitään selvää. Että kannatako mun ees mennä sinne töihin??? Saan palkka joku 400 kuussa ja siinä menee vielä verot. Mun pää on niin tyhjä,et en tiiä mitä teen. :( kertookaa ja autakaaa!!!
Apua!!
6
569
Vastaukset
- huomenna sitten
henk koht kelaan ja kysy ja pyydä mustaa valkoisella oli mitä vastaus oli. Kelan sääntö asiasta tuntuu olevan moniselitteinen, ettei ne aina itekään osaa sanoa.
- rfrfrf
Jos lapsesi ei tarvitse hoitopaikkaa, voit olla kodinhoidontuella ja tehdä töitä.
- ?!?!?!
Pienenä korjauksena, se on muuten kotihoidontuki, ei kodinhoidontuki :) Kela ei siis maksa siitä että hoidat kotia vaan siitä että hoidat lasta kotona. Yllättävän yleinen muuten tuo väärä muoto...
- kumminkaan....
Töissähän voi olla vaikka kokopäiväisesti kummatkin vanhemmat ja on oikeus saada kuitenkin kotihoidontukea jos lapsi ei ole kunnallisessa hoitopaikassa eli lasta hoitaa vaikka mummi tai vanhemmat vuorotellen.
Ainoastaan kotihoidontuen lisäosaan vaikuttaa tulot eli jos olette tällaista saanut niin siihen voi vaikuttaa lisääntyneet tulot niin että sitä ei saa ollenkaan tai summa pienenee. Tosin tuohon lisäosaan vaikuttaa tietenkin aina myös puolison tulot.
Mutta siis kotihoidontuen perusosaan (joka on se suurin summa) ei vaikuta työtulot. Lisäksi tulot eivät vaikuta kuntalisään jos sellaista saatte teidän kunnassa. Kotihoidontukihan muodostuu nimittäin kolmesta osasta: kotihoidontuen perusosa (kaikille sama tuloista riippumatta) lisäosa (riippuu perheen tuloista) kuntalisä jota saa joissain kunnissa ja joissain taas ei ja määrä vaihtelee paljon kunnittain.- ++++++
Joissakin kunnissa tulot vaikuttavat kuntalisään sillä tavalla että vain tulosidonnaista lisäosaa saavat ovat oikeutettuja kuntalisään.
Tulosidonnainen osa meidän kunnan tulosidonnainen kuntalisä ovat maksimissaankin pienemmät kuin 400 euroa. Ja kasvaneet tulot eivät kuitenkaan vähennä tulosidonnaista osaa yksi yhteen vaan esim. tuo 400 euroa pienentää tulosidonnaista osaa korkeintaan 46 eurolla (2 hengen talous), 3 henget tai sitä isommissa perheissä alle 40 euroa. - Pikku-äippä
++++++ kirjoitti:
Joissakin kunnissa tulot vaikuttavat kuntalisään sillä tavalla että vain tulosidonnaista lisäosaa saavat ovat oikeutettuja kuntalisään.
Tulosidonnainen osa meidän kunnan tulosidonnainen kuntalisä ovat maksimissaankin pienemmät kuin 400 euroa. Ja kasvaneet tulot eivät kuitenkaan vähennä tulosidonnaista osaa yksi yhteen vaan esim. tuo 400 euroa pienentää tulosidonnaista osaa korkeintaan 46 eurolla (2 hengen talous), 3 henget tai sitä isommissa perheissä alle 40 euroa.kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062491Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141413- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011124Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81928