Viisumi ja paluulippu?

ll7li7p8il78p7lip7li8l7

Olen ehkä lähdössä opiskelemaan Balille 4 kuukaudeksi.

Millainen viisumi pitää hommata? Paljonko maksaa?

Täytyykö olla paluulippu mukana jo Indonesiaan saapuessa? Jos täytyy, niin pitääkö olla Balilta Suomeen asti vai riittääkö paluulippu esim. vain takaisin Eurooppaan?

Mihin hintaan olette lentoja saaneet?

5

2426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tommiB

      En tieda millaisia viisumeja sinulla on mahdollisuus saada kun olet opiskelemaan menossa. Mutta perusturisti saa vain 60 paivan viisumin ostettua Indonesian suurlahetysto. Tama pitaa siis ostaa ennen maahan saapumista ja sen jalkeen pitaa poistua maasta.

      Vaikka 1 paivan reissu Malesiaan tai Singaporeen. Ja takaisin tullessa voi ostaa maksimissaan 30 paivan viisumin lentokentalta.

      Indonesiassa on myos toimistoja jotka kayvat pois maasta sinun puolestasi. Eli annat passin heille...maksat...ja parin paivan paasta saat passin takaisin ja siina on maastapoistumisleima...ja uusi viisumi. Ja tama on ihan laillista.

      Paluulippua ei ole viela itselta kyselty.

      • u5u4u4u4545u45u45

        kiitoksia tällaisista tiedoista, vaikka oma tilanteeni ei ihan vastaavanlainen olekaan.

        mutta en kyllä käsitä, kuinka muka toisen passilla poistuminen maasta ja uuden viisumin saaminen voisi olla laillista..???

        mitä nuo viisumit maksavat? esimerkiksi tuo 30 päivän ostettuna vasta lentokentältä?


      • asdas
        u5u4u4u4545u45u45 kirjoitti:

        kiitoksia tällaisista tiedoista, vaikka oma tilanteeni ei ihan vastaavanlainen olekaan.

        mutta en kyllä käsitä, kuinka muka toisen passilla poistuminen maasta ja uuden viisumin saaminen voisi olla laillista..???

        mitä nuo viisumit maksavat? esimerkiksi tuo 30 päivän ostettuna vasta lentokentältä?

        30 päivän viisumi lentokentältä maksaa 25USD.
        ...ja se paluulippu kannattaa olla hommattuna, vaikka joku halpa lento mitä ei välttämättä käyttäisikään, kunhan on joku näyttää jos kysyvät. Itseltäni ei ole koskaan kysytty, mutta kaverille kävi niin että kysyttiin eikä ollut näyttää lippua. ei olisi päässyt maahan, mutta setelinippua vilauttamalla sekin hoitui. eli lahjuksilla pääsi maahan.


    • minä myöskin

      Ootko mahdollisesti lähdössä tuonne AE:n Udayana Universityyn (www.asiaexchange.org)? Ite oon kovasti harkinnut ens keväällä lähteväni.

      Ilmeisesti opiskelijaviisumin saa AE:n lähettämää hyväksymiskirjetää vastaan täällä Suomessa ja sit siellä paikanpäällä sitä pidennetään saatujen ohjeiden mukaan. Noh, eiköhän nuo jotenkin selviä:)

      • turisti........

        osaako joku kertoa, miten viisumi tulisi hommata pidemmälle matkalle? eli tarkoitus olis lomailla yli 60 päivää ja turistiviisumin saa vain 60 päivän reissuille.

        voiko siis tuota 60 päivän turistiviisumia jatkaa balilla vai onko pakko ottaa joku lento malesiaan ja takas?? jos voi uusia, niin missä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      90
      4219
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      931
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe