Tulen surulliseksi

ja vihaiseksi

kun sanot, että sinulla on jotain menetettävää. Ja häpeän niitä tunteitani.
Tuntuu etten ole minkään arvoinen. Että olen toissijainen, jonka merkitys on mitattavissa hyötysuhteella.
Tiedän, että se on totta, että sinulla on menetettävää, mutta en osaa hyväksyä sitä oikein.
Tuntuu väsyneeltä ja surulliselta. Jossain sisällä kaduttaa vähän, että tänäänkin kun toinen itki, sanoin että olen niin pahoillani mutta en voi tulla luoksesi. Onneksi voin kirjoittaa, jotta olo ei pahenisi kauheasti. Muuten alan katumaan että hylkäsin kaikki helpot asumisjärjestelyt ja valitsin sen, mistä hyvä että selviän, enkä sitäkään kauaa. Muuten alan miettiä, että miksi olen niin helvetin tyhmä, että teen näin. Miksi kaivan itselleni kuilua, missä olen yksin.
Äh, tiedän että selviän. Selviän aina. Nyt on vaan paha olla.
Halusin olla ainut minkä menetys merkitsisi mitään sinulle. Mikset voi välittää minusta niin. Mikset.

3

959

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menen nukkumaan

      tämän olon ohi, huomenna on parempi olla ja kaduttaa vielä enemmän että edes kirjoitin tämän.

      • Lennä, uneksi

        Kyllä ihmisellä on aina jotain muutakin, jonka menetyksestä kärsisi, kuin oma rakas. Tottakai oma rakas merkitsee ihan hirvittävän paljon. Mutta kyllä esim terveyden, kodin tai muiden läheisten ihmisten menettäminen saisi varmasti maailman hetkeksi kaatumaan. Tuntuuko sinusta, ettei rakkaasi välitä sinusta? Miksi näin on? On vaikea kenenkään toisen tilanteesta mitään sanoa, mutta monesti tulee ajateltua liian dramaattisesti ja kuviteltua asioita, jotka eivät pidä paikkaansa.


    • Drazir

      ITE TEE JTOAIN, SENKI...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe