Astianpesukoneen etuoven tiiviste vuotaa

Merimuru

Laitoin astianpesukoneen illalla päälle, ja pian alkoi tulla sulki olevan oven alalaidasta vettä lattialle. Tietty hanat kiinni ja pyyhkeillä vedet pois lattialta. Nyt kun avasi koneen oven, niin tiiviste pitää koneen pohjalle jääneet vedet sisällä.

Ihmettelen tässä uusavuttomana, että mitä tässä nyt sitten lopulta pitäis tehdä. En tiedä miten veden saisi pois sieltä alaosasta. Olen koettanut sieltä ne alaosasta irtoavat osat nostella, mutta ei se vesi sieltä mihinkään mennyt, vaikka irrotin ne siivilät sieltä. Toisaalta ohjelmaa ei voi pestä loppuun kun se etuovi vuotaa pystyasennossa.

Tekis mieli ostaa vaan uus kone, mutta mistäs sais siihen jonkun joka osais hoitaa ton koko homman? Onko ideoita tai kokemuksia?

Kone oli vissiin Rosenlewin Passeli. Varmaan pitää sinne Rosenlewille soitella, jos ei tässä muuta keksi.

Jos ostaa uuden, niin halvin varmaan kannattaa ostaa, kun samalta linjalta ne tulee kuitenkin, ja samaa sekundaa ne on alusta loppuun?

3

11128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laittaa tyhjennys

      päälle.On joka ohjelman viimeisenä.

    • Tyhjenee

      Virta pois päältä, sulje vesihana, käännä sen jälkeen ohjelmakytkin 0-asentoon. Laita virta päälle ja käännä ohjelmakytkintä esipesu -asentoon. Kuulet äänestä kun poistopummpu pyörii. Kytke virta hetken kuluttua pois päältä. nyt kone on tyhjä.
      Vesivuodon syynä ei välttämättä ole luukun tiiviste, usein vika löytyy tukkeentuneesta pesulavasta. Mikäli pesulavat eivät pääse pyörimään vapaasti, vettä voi tulla luukun välistä. Siispä tarkista ettei astiat estä lapojen pyörimistä.

      • kikkeemu

        Konees ylitäyttää vettä liikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2006
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1667
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe