Piilevä/Tupsulevä

*Annukka*

Eli altaan koko on 200L, vettä vaihdan kerran viikossa, kaloja ruokin aika varovaisella kädellä. Käytän PMDD nestemäistä lannoitetta ja ravinnekuulat on hiekkaan laitettu akvaarion perustamisen yhteydessä, eli noin 3kk sitten. Kasvit rehottaa ja kasvaa todella upeasti. Suodattimena on Eheimin 2213 ulkosuodatin ja valaistuksena on Actizoon Supra Lux 30w ja Sylvanian Grolux. Kalastona 14kpl rubiinitetroja, 13kpl neontetroja, 10kpl inkkareita, 3kpl paratiisikaloja, 6kpl täplämonnisia. Nyt sitten kysymys kuuluu että onko nuo edellä mainitsemani putket hyvät akvaarioon? Vai aihuttaako ne mahdollisesti tuota levän kasvua? Vai pitääkö minun mahdollisesti ostaa tuohon akvaarioon joku nuoliainen joko sitten tuota ilmestynyttä levää tykkäisi popsia pois? Levä ongelma ei ole onneksi vielä paha, mutta ajattelin jo etukäteen varautua pahimpaa ja alkaa kyselemään neuvoja millä välttää mahdollisen leväongelman. :)

1

1093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitaja

      on yleinen uusissa altaissa, helposti lähtee kyllä irti. Tupsulevääkin esiintyy melkein joka altaassa, kokeile siihen nestemäistähiiltä. Kyllä tuo piilevä katoaa ajan kanssa, ja tupsulevän voi antaa kasvaan esim. kantojen päällä, ainakin minusta on niiden päällä kauniin ja luonnollisen näköistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      242
      9226
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      151
      3382
    3. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      4
      2775
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      174
      2324
    5. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1889
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      187
      1855
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      182
      1735
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1381
    9. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1367
    10. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      126
      1238
    Aihe