Eli altaan koko on 200L, vettä vaihdan kerran viikossa, kaloja ruokin aika varovaisella kädellä. Käytän PMDD nestemäistä lannoitetta ja ravinnekuulat on hiekkaan laitettu akvaarion perustamisen yhteydessä, eli noin 3kk sitten. Kasvit rehottaa ja kasvaa todella upeasti. Suodattimena on Eheimin 2213 ulkosuodatin ja valaistuksena on Actizoon Supra Lux 30w ja Sylvanian Grolux. Kalastona 14kpl rubiinitetroja, 13kpl neontetroja, 10kpl inkkareita, 3kpl paratiisikaloja, 6kpl täplämonnisia. Nyt sitten kysymys kuuluu että onko nuo edellä mainitsemani putket hyvät akvaarioon? Vai aihuttaako ne mahdollisesti tuota levän kasvua? Vai pitääkö minun mahdollisesti ostaa tuohon akvaarioon joku nuoliainen joko sitten tuota ilmestynyttä levää tykkäisi popsia pois? Levä ongelma ei ole onneksi vielä paha, mutta ajattelin jo etukäteen varautua pahimpaa ja alkaa kyselemään neuvoja millä välttää mahdollisen leväongelman. :)
Piilevä/Tupsulevä
*Annukka*
1
1077
Vastaukset
- hoitaja
on yleinen uusissa altaissa, helposti lähtee kyllä irti. Tupsulevääkin esiintyy melkein joka altaassa, kokeile siihen nestemäistähiiltä. Kyllä tuo piilevä katoaa ajan kanssa, ja tupsulevän voi antaa kasvaan esim. kantojen päällä, ainakin minusta on niiden päällä kauniin ja luonnollisen näköistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2036801SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1963501Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti263269"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1842239Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401767SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?871718Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1161462Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141066- 1241058
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18924