Mitä kannattaa ottaa varusteeksi 2 viikon purjehdukselle Oslo-Turku?
Olen lähdössä reissuun ensi kesänä ja minulla ei ole päivääkään purjehduskokemusta.
Olen lähdössä reissuun ensi kesänä ja minulla ei ole päivääkään purjehduskokemusta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kaveri on parasta olla mukana niin tulee turvallinen reissu.
Aikataulusi on aika tiukka jos aiot tuossa 2 viikon aikana tulla takaisinkin?
saappaat villasukkia, pipo, rukkaset. Lämpökerrasto on avomerellä tarpeellinen, mutta voit tarvita myös t-paidan shortsit, lippiksen sekä aurinkolasit ja suojavoidetta auringon polttamista vastaan.
Pelastusliivit kuulunevat veneen varusteisiin, mutta ota henk.koht. pel.liivisi, jos ne on mukavammat päällä.
Kahden viikon aikataulu on realistinen eikä ole liian tiukka. Käytännössä se kuitenkin tarkoittaa muutamia avomerilegejä yöpurjehduksineen = kylmää! Aikataulu voi olla suht. tiukka, jos aiotte mennä Götan kanavan kautta. Kanava-ajoon kuluu viikko. Skånen ympäri purjehtiminen on nopeampi reitti.
Varaa mukaan meritautilääkkeitä, jos avomeripurjehdus on uusi kokemus.
Varmasti tulee hieno reissu, vaikka meritauti aluksi kiusaisikin!
Ruokapuolesta kannattaa huolehtia, jos on vähänkin pienempi vene niin välttämättä kovemmassa kelissä kukaan ei jouda/pysty keittelemään sapuskaa - välipalat - esim. kuivatut hedelmät, myslipatukat jne. tulevat tarpeeseen pitkillä avomerilegeillä.
Inkivääri auttaa merisairauteen, meritautilääkkeet aiheuttavat monille väsymystä.
lääkkeistä. Jotkut saavat olon niin väsyneeksi, että juuri ja juuri pysyy hereillä.
Jos tulee merenkäynnissä huono olo, niin istu kannella ja katso horisonttiin - siis varaa päälle vesitiiviitä ja alle lämpimiä vaatteita siihen, että voit istua pitkiä aikoja ulkona pärskeissä, jos merenkäynti on kovaa. Lyhytkin piipahdus kannen alla voi alkaa oksettaa.
Vesitiivis pokkari siihen tukeva kaularemmi on mukava matkassa, kun ei tarvitse pelätä sen kastumista - tulee siis otettua kuvia muutenkin kuin pläkässä ja satamissa.
Ruokapuoleen vielä termari kyytiin, jos ei veneesä ole. Kuuma juoma koleassa kelissä on poikaa.
Pistä kaikkiin tavaroihin, joita meinaat kannella käyttää joku naru ja valjaisiin ylimääräinen pieni hakanen, niin et uhraa niitä suotta poseidonille.
Yritä käydä maissa vessassa, ainakin isommilla tarpeilla, se ei ole kivaa heiluvassa veneessä.
Lue ennen matkaa joku purjehduksen perusteita käsittelevä kirja. Vaikket itse saisi mihinkään koskea, niin on mukava seurata, kun tietää hieman, mitä kippari tekee ja ymmärtää, mitä hän puhuu. Purjehdus on täynnä omia termejä, jotka on hyvä osata.
Älä juo niin paljoa, että tulee krapula!
vinkeistä. Lisääkin saa kirjoitella.
Tosin eiköhän paikallisista marketeista hädän hetkellä löydy niin lehdet kuin pyssytkin.