Nettipoksu

Idea?

Itsehän en pidä nettipokeria juuri minään. Tahdon mielummin katsoa vastustajaani silmiin ja koittaa lukea olemuksesta mitä hänellä mahdollisesti on kädessä. Koittaa selvittää onko käteni parempi kuin hänen. Itseasiassa livepokerissa on todella turhauttavaa ylisuurien aurinkolasien ja huppujen hyväksyminen turnauspiireissä. Mihin sitä pokerinaamaa enää tarvitaan?

Miten nettipokerissa pystyy lukemaan toisen peliä muuten, kuin pelaamalla tunnin putkeen ja katsoen bluffaako kaveri paljon ja millaisilla käsillä lähtee haastelemaan? Sehän on vain kolikon toinen puoli. Puolet pelistä jää kokematta.

Itseasiassa en voi pitää nettipokeria juuri ammattilaisten juttuna. Enemmänkin se assosioituu "tahdon saada helposti rahaa"-keinona, jossa läiskitään vain hold'em-laskureiden varjossa todennäköisyyksien turvin panoksia pöytään. Toivon, että kyseessä on vain hetkellinen ilmiö ja itse livepelaaminen tulisi suositummaksi.

Mikä tekee nettipokerista parempaa kuin livepokerista?

5

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lollerzzz

      "Mikä tekee nettipokerista parempaa kuin livepokerista? "

      No ainakin:

      -Voi pelata montaa pöytää
      -Pelaaminen huomattavasti nopeampaa
      -Ei tarvitse lähteä minnekään vaan voi pelata kotona kalsarit jalassa

    • eunukki

      voit olla räkäkännissä,haukkuu muita,ei tarvi kyttäillä,ja hyvät pelaajat löytyy kyllä aina....pelin lopussa.Eikä tarvi matkustella pelipaikoille.Paras nettipokerissa on se että voit myssytellä....rentouttaa kummasti.

      • Salari Ihamies

        Jotkut tekee lähes kaiken mainitsemistasi myös livepeleissä :D


      • nännin nipukat!
        Salari Ihamies kirjoitti:

        Jotkut tekee lähes kaiken mainitsemistasi myös livepeleissä :D

        Usein tulee vastaan livepeleissä kalsarit päällä pelaavia kännääjiä jotka aukoo päätään jokaisen hävityn potin jälkeen, ennen pottia sekä myös voitettujen pottien jälkeen ilkkuu vittuilevaan sävyyn. Olen myös törmännyt livepeleissä multitablettajiin jotka pelaavat jopa kymmentä pöytää samaan aikaan. Niin ja onhan niitäkin jotka pelaavat jopa 5 kättä samassa ajassa kuin muut pelaavat yhden. Pokeri on hieno asia. Myös livenä.


    • puhuvat puolestaan

      - Voi pelata useampaa pöytää helposti
      - Peli on paljon nopeampaa ja näin ollen hyviä kortteja tulee enemmän
      - On paljon erilaisia panostasoja mitä ovat livepöydissä vähän vähempiä.
      - Aggressiivisempia pelaajia koska netissä mokien tekeminen helpompaa
      - Pelin lukeminen onnistuu ihan siinä missä livenäkin. Ainoastaan kasvoja ei saata nähdä, mutta panostaminen, nopeudet, korttien pelaamisesta ym. voi tehdä hyvin johtopäätöksiä mitä toisella on.
      - On helppoa tehdä kirjanpitoa omasta pelistään kuin vastustajistakin..
      - Voi pelata missä tamineissa haluaa ja milloin haluaa ja aina löytyy sopivaa peliseuraa
      - Pelit eivät kestä useita tunteja/päiviä siinä missä livepelit/turnaukset

      Valtaosa ammattilaisista nykypäivinä tienaa "leipänsä" juuri nettipeleistä ja turnauksissa käydään lähinnä "imagon takia".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1626
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1541
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      270
      1276
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      867
    6. 66
      844
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      837
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      821
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      781
    Aihe