Hei!
Olemme isolla porukalla lähdössä huhtikuun alussa Firenzeen viikon lomalle näkemään maailmaa :)
Vuokrasimme huvilan hieman Firenzen ulkopuolelta, joten tulemme elämään melko italialaisittain.
Haluisinkin nyt tiedustella Firenzen ostosmahdollisuuksista ja ihan yleistä nippelitietoa ko. kaupungista.
Mitä suosittuja vaatekauppoja Firenzessä on ja onko busseilla/junilla/takseilla helppo liikkua?
Kuinka paljon rahaa kannattaa varata päivän ruokiin?
Kaikki hyödyllinen tieto on tervetullutta! :)
Kiitos jo etukäteen!
Määränpäänä Firenze
3
1163
Vastaukset
- minun matkani pian
Kuulostaa ihanalta huvilan vuokraus sieltä.
Ostosmahdollisuudet erittäin hyvät, varsinkin jos budjetti on avoin. Firenze on ns.kävelykaupunki, tärkeimmille nähtävyyksille pääsee aina jalan vaivattomasti. Tehän varmaan valmistatte ainakin toisen aterian omassa keittiössänne mutta esim lounas kaupungissa 10-20 eur, halvemmalla jos olette pitsan syöjiä.
Tämä kaikki vähä sanomani perustuu ystäväni kertomiseen, joka vieraili siellä pari kk.sitten.
Itse pääsen sinne vasta loppusyksyllä.
Selaamalla vanhoja kirjoituksia, vaikka haulla, löytyy ihan mukavaa kerrontaa sieltä. - Suomessa
Keskustassa ruokailu on yhtä kallista kuin Hesan keskustassa. Olut tuoppi oli lähellä Bargellon museon piazaa 6 €/tuoppi (kalliimpaa siis kuin Suomessa) ja ystävättäreni joivat tavallista viiniä lasillisen hintaan 17 €. Osa tavallisista paikoista keskustassa on kalliita osassa saa Suomen hintaan. Firenze on kallis!
Monet ravintolat lattaa menuun ulos josta näkee hintoja. Suosikaa italialaisia trattorioita.
Mutta viikossa ei kerkii kuluttaan niin paljoo rahnua ruokiin. Mä olin pidempään siellä.
On yleisillä erittäin helppo ja halpa kulkea. Pidä huoli että on jonkinlainen matkalippu muuten tulee ropsahtaa se sakko joka on 50-100€ liputtomasta matkasta. Niitä tarkastajia on. Monissa junissa pitää se matkalippu laitta siihen kojeeseen siinä laiturilla, riippuen matkasta. Ainakin Pisaan mennessä piti se lippu laittaa siihen apparaattiin. Sitä ei sulle kukaan sano joten se pitää itse hiffata.
Rahaa päivän ruokiin saman kuin Suomessakin, jos siis syöt kuin elefantti niin sama kuin elefantin safkat Suomessa. ;)Firenzessä voi syödä ja juoda halvalla tai kalliisti, kuten melkein missä tahansa muuallakin. Jos haluaa syödä halvalla, on syytä välttää esimerkiksi Piazza della Signorian ja muiden keskeisten nähtävyyksien lähellä olevia ravintoloita. Toisaalta jos kerran kun on Firenzeen tullut ja haluaa syödessäkin nauttia kauniista ympäristöstä, siitä ehkä kannattaa vähän maksaakin.
Kauppahallissa voi ruokailla tuhdisti ja halvalla vaikkapa trippaa, toscanalaisia papuja, leikkeleitä, kanaa ja italialaisia jälkiruokia. Esimerkiksi Santo Spiriton kirkon lähellä oleva ravintola Casalinga tarjoaa nimensä mukaisesti maittavaa kotiruokaa huokealla.
Ihan varmasti oluesta voi Firenzessä maksaa enemmänkin kuin tuon kuusi euroa, mutta kolmekin euroa riittää, kunhan käyttää talonpoikaisjärkeä ja silmiään. Vaan onko sillä sitten väliä maksaako viinilasi jonkun euron enemmän vai vähemmän, Firenze on sen arvoinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 644365
- 1053485
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373150Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262608- 452307
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52079- 221984
- 1921870
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3951542Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91398