Taistelukalat..?

Eli:
Sopivatko taistelukalat leväbarbien ja
kardinaalitetrojen (kenties palettikalojen) kanssa?
Ajattelin ostaa taistelukaloja..
Montakohan samaa lajia olevaa t.kalaa voi samaan akvaan laittaa? (sen tiedän,että koiraita saa olla vain yksi akvaariossa)
Minulla on 100 litrainen akvaario.
4246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Palettien kanssa ei missään nimessä voi laittaa sillä tulee tappelu ja ruumiita. Kardinaalitetrojen kanssa sopivat mutta nuo leväbarbit eivät todellakaan sovi satalitraiseen kovin kauaa (kärsivät ja jäävät kitukasvuisiksi). Jos ottaa taistelukalauroksen ja haluaa myös naaraan, kannattaa ottaa useampi naaras ettei uros kosiskele yhtä hengiltä. Ja muista että lämpötila pitää olla taistoille vähintään se 25 astetta.

Äänestä
  • selvä!
    Kiitti infosta!

    Äänestä

ainakin palettikala veteli naamansa meidän neontetrat,joten voi näin käydä myös noiden kardinaalitetrojen kanssa sama homma,ei tietenkään välttämättä,mutta se on muistettava,että isot kalat ovat petoja pienimmilleen ja palettikala on kuitenkin ahven ja peto

Äänestä
  • palettikalat repivät miljoonakalojen pyrstöt... joten melkoisia petoja ovat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan.. kirjoitti:

Eli:
Sopivatko taistelukalat leväbarbien ja
kardinaalitetrojen (kenties palettikalojen) kanssa?
Ajattelin ostaa taistelukaloja..
Montakohan samaa lajia olevaa t.kalaa voi samaan akvaan laittaa? (sen tiedän,että koiraita saa olla vain yksi akvaariossa)
Minulla on 100 litrainen akvaario.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu