Jääkaappipakastin käy koko ajan

Jäätääkökään

Candy jääkaappipakastin, ikä noin 6 vuotta, käy koko ajan (siis hurisee, kun aikaisemmin hurisi vain ajoittain). Sisältä on kylmä kuten ennenkin. Ovet on tiiviisti kiinni, eikä tiivisteissä näy mitään erityistä. Kaipaisi varmaan korjausta, mutta kannattaako korjata? Tuli asunnon mukana, joten ei tietoa mistä ostettu ja mistä korjaaja ylipäänsä löytyisi.

4

1452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pera

      Jäähdytyslitku vähissä. Kylmäkoneasentaja lisää litkua ensi hätään ja etsii vuotokohdan. Silloin kuulet, mitä korjaus maksaa.

      Litkun lisäämisellä voi pärjätä hyvin vuodenkin.

      • jäätääkökään

        Kiitos, no sehän on ekologinen ratkaisu, jos sen saa vielä elvytettyä.


      • Pera
        jäätääkökään kirjoitti:

        Kiitos, no sehän on ekologinen ratkaisu, jos sen saa vielä elvytettyä.

        Itse vaihdatin 80-luvun Huurre-kylmiöön vuotavan, kaapin sisällä olevan jäähdytyspatterin lisäksi lähes kaikki osat uusiksi. Muutama vuosi sitten se maksoi runsaat 700 €, mutta kyllä kannatti.


      • KylmäMestari

        Niin, sehän onkin todella järkevää täyttää esim. höyrystimestä tai muusta kohtaa vuotavaa kylmälaitetta. Sehän on sama asia kuin täyttäisit vuotavaa autonrengasta...! Voi olla, että toimii pari päivää hyvin, sitten taas sama juttu... Sitäpaitsi jos höyrystin on jääkaapin takaseinämän takana eristeissä, on lähes mahdotonta löytää vuoto ja sen korjaaminen (alumiinihöyrystintä ei voi korjata eikä integroituja ei saa varaosana) vaatii kaapin eristeiden purkamista...! JÄRKI KÄTEEN HYVÄ MIES!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe