Virallisessa kirjekuoressa

Haukuttu

Kun lähettää virallisessa, kaupungin kirjekuoressa haukkuma/herjauskirjeen niin millainen on seuraus. Selviääkö huomautuksella.

3

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähän alkutietoja....

      Taas on esitetty sellainen kysymys, jossa on annettu niin vähän alkutietoja, että vastaaminen on lähes mahdotonta.

      Kuka lähettää kirjeen? Kenelle? Miksi kirjekuorella olisi väliä?

      Jos nyt pitäydytään vain "herjauskirjeessä", niin se voi täyttää kunnianloukkauksen tunnusmerkistön. Kunnianloukkauksen asteikko on sakko - vankeutta 6kk.

      Mitä tarkoitat huomautuksella?

      • .......

        Ainakin Anttila-Heinonen, rikosten lajit kirjassa kerrotaan sivulla 107, että herjauksen on tultava kolmannen henkilön tietoon, ennen kuin se on rikos!!


      • oh boy
        ....... kirjoitti:

        Ainakin Anttila-Heinonen, rikosten lajit kirjassa kerrotaan sivulla 107, että herjauksen on tultava kolmannen henkilön tietoon, ennen kuin se on rikos!!

        Nykyään ei sellaista rikosta kuin "herjaus" (tai solvaus) ole olemassakaan, on ainoastaan kunnianloukkaus (sekä sen törkeä tekomuoto). Mielestäni RL 24 luvun 9 §:n 1 momentin 2 kohdan tekomuoto ei ainakaan vaadi sitä, että tulee kolmannen tietoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe