miten eroon yöpullosta??

äiti85

meidän poika, 9kk, sairasti tuossa vähän aikaa sitten rotaviruksen, ja nesteitä sai juotettua ainoastaan yöllä..nyt poloinen on täysin terve, mutta niin tottunut taas yöpulloon. meillä ei ole ollut yöpulloa viimeiseen 5kk..jos ei pulloa saa, huutaa niin kauan kunnes nukahtaa, ja yleensä siihen menee n 2h.. poika syö ison lautasellisen puuroa 8 illalla, eli en usko että nälkään haluaa pulloa. toisaalta ei ole mikään kiire luopua pullosta, mutta huomaan kuinka väsynyt poika on päivisin jos yöllä huutanut. onko kellään hienotunteisia ideoita jolla pullo taas jättää pois. ei raaskisi millään poikaa huuattaa öitä läpeensä. itsekin väsynyt..??=)

8

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olloo

      en naura sinulle vaan ihan aiheelle,kun on nin tuttu että itkettää oikeesti..ite istun täälä simmut ristissä ku meillä meneillääm operaatio pullosta pois opettelu. Poju siis 11 kuukautta ja viime aikoina menny ihan pelleilyksi pullon kans, et pakko oli ottaa härkää sarvista ja yrittää saada se pois. meillä ei kans oo kyse nälästä vaan tavasta.valitettavsati en osaa olla avuksi mutta ONKO KELLÄÄN SIIS HYVIÄ VINKKEJÄ??

      Tosin viime yö nyt ei menny ihan kauheen huonosti enää kumminkaa, ei huutanu ku pätkän ku nukahti, mutta heräiliki sit tosiaa vähä väliä vaatimaan, josko sen pullon sais. Ja päivät kiukkuaa ja nukkuu.Auttaako tähän muutako aika?

      • yösyömärin äiti

        Lapsi on 11kk ja syö 2-3 krt yössä. päivällä ei juo, hyvä jos 20 ml saa meneen.. yöllä menee melkein 200ml/kerta. ihana kuulla etten ole yksin tällaisessa tilanteessa!


    • ...................

      Meillä kans 11kk lapsi ja heräilee yöllä pullon perään vaikka jo 2kk vanhasta on nukkunut yöt läpeen. Mutta sitten nuo hampaat ja oksennus ja ripulitaudit pisti yöt sekaisin ja sitä ne on ollu ny pari kk.
      Esikoisen kanssa auttoi kun jätettiin pullo kokonaan pois, eli nokkamuki tai muki sellaisenaan. Sit jos yöllä heräs ni tilkka vettä nokkamukista ja unet jatku, ei kauaa heräilly sen nokkamukin perään kun ei vastannut täysin sitä pulloa ja maitoa ei vaan enää annettu. Muutamat yö unet tuossa menee mutta kyllä se sitten siitä. Tsemppiä teille ja toivottavasti se oma keino pois yöpullosta löytyy, kun vaan jaksaisi itse nyt sen pari yötä nähdä vaivaa että meillä nuo yöpullot jäis kokonaan pois.

    • pulloa...

      niin kauan kun lapsi sitä kaipaa/tarvii nukahtamiseen. Pääsee kaikista helpoimmalla, kun ei asiasta stressaa ja antaa sen maidon, niin lapsi nukahtaa eikä tarvii valvoa huutavan lapsen kanssa. Uskon siihen, että lopettaa tuon heräilyn, kun siitä ei tee mitään ihme numeroa ja ongelmaa!!

      Meillä on neiti syönyt 9kk iässä vielä 1-2 kertaa pulloa...olen yrittänyt pysyä siinä yhdessä kerrassa, mutta jos en muuten saa nukutettua, niin annan maitoa. Nyt tyttö 10,5kk ja on nukkunut pari yötä ilman syöttöä. Kaikki mennyt omalla painollaan. En ole viittinyt ottaa paineita, vaikka kaikki sanovat, että jo puolivuotias pärjää ilman yösyömisiä. Koska mun mielestä ei voi yleistää! Meidän tytöllä on ollut tähän asti kerran yössä selkeästi nälkä! Nyt kun syö jo päivisin enemmän, niin alkaa tuo yösyöminen jäämään.

      Ja joo, huomasin kyllä, että teillä hieman eritilanne, kun on ollut jo ilman pulloa kauan aikaa...mutta en siltikään ottaisin paineita. Sitten 1-vuotiaana voi alkaa miettimään, että voisko asialle tehdä jotain.

      Yksi mitä voit tehdä, on vähentää maidon määrää pullossa hiljalleen...tai yrittää vaihtaa maidon vedeksi (siitä ei ole omakohtaista kokemusta). =)

      • olloo

        Itellä oli kans tuo asenne että en ota stressiä siitä yöpullon lopetuksesta ja ettää loppuu se itekseen. Mut meillä se meni sit semmoseksi pelleilyksi ja koko ajan vaaditaan useammin maitoa...että samalla vaivalla lopetan sen sit kokonaan...Hiljalleen oon tosiaan vähentäny maitoa, mut vettä ei passaa mennä antaa, saa kauheet raivarit :)

        Mut joo, meillä menny nyt pari yötä ja selkeesti helpottaa. Herää kerran kitisemään, aikansa rauhotan sylissä/sängyssä ja nukahtaa sit uudestaan ilman suurempia metelöintiä. Eli helpompaa nyt kun sillon ku söi pullosta öisin :)
        Eiköhän se ajan kans siit suju,tuntuu ettei lapsi ikinä totu ja huutaa vaan, mut kyllä se sitte jossain välis huomaa et sitä maitoa ei tipu :) mihinkään kauheeseen huudattamiseen en kyllä lähteny missään välissä. Ja pari kuukautta sitte tää ei kyllä ois onnistunu,että aivan väkisin sitä ei varmaan kannata yrittää..


    • niiiin....

      et laitoin pulloon vaan vettä ja annoin raivota aikansa, kyllä se sit jossain vaiheessa rauhottuu mut pinnaa se kysyy ja ymmärtäväisiä naapureita:D Toine konsti mikä autto kaverin muksulle, ni lantras maitoa vedellä tai jos käyttää korvikejauhettta ni tekee mahollisimman laihaa siitä ja sit pikkuhiljaa jättää maidon pois kokonaan. mut konstit on monet ja ei auta ku kokeilla=)

    • äippä

      meillä meni näin:
      tyttö oli reilu 9kk ja heräili yöllä ainakin kerran ja oli pulloa vailla..sitten päätin että nyt on jo aika luopua siitä! noin viikko tuli valvottua kun tyttö itkeskeli mutta en antanu periksi vaan kävin laittaan tutin suuhun ja menin takasin nukkumaan. siitä ne unet sitte pikkuhiljaa piteni ja nyt nukkuu noin klo 20-21 ja aamulla herää noin 7-8.. sitte ku yöt alko meneen hyvin nii tyttö siirty samalla omaan huoneeseen..nyt onki sitte yöt ihanan rauhallisia! ja illalla syödään puuro ja maito sitte vielä päälle. tsemppiä teille jolla vielä prosessi kesken!!!

    • näin...

      Meillä myös sairastelun seurauksena otettiin uudelleen maitopullo yöllä käyttöön ja kun poika oli noin 9kk tuumasin, että nyt loppui tarjoilu yöllä ja silittelin ja tassuttelin öisin kuukauden verran ja huomasin, että kun maitoa ei tule sitten herätään haluamaan silittelyä. Nyt poika nukkuu yöt heräämättä parin yön unikoulun ansiosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5405
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2176
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1790
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      142
      1742
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1525
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      30
      1447
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1328
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1097
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1068
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      210
      926
    Aihe