Tyhmiä kyselen, kun minun ei ole ikinä tavinnut onneksi olla sairaalassa yöyä taikka osastolla päiääkään.
Mitenkäs on meneekö millaisia maksuja synnytsjutuista? Vai riittääkö se poliklinikka maksu vai mikä lie oikealta nimeltä? Puhutaan siis ihan julkisen puolen sairaaloista.
Mitenkäs on meneekö millaisia maksuja synnytsjutuista? Vai riittääkö se poliklinikka maksu vai mikä lie oikealta nimeltä? Puhutaan siis ihan julkisen puolen sairaaloista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin, siitä tulee sairaalan vuode-osaston vuorokausimaksu ( siis jos synnytyksen jälkeen jäät sairaalaan).
Ainakin minä sain neuvolasta sellaisen vihkosen missä oli kerrottu meidän synnytyssairaalan tavoista jne... Siinä oli myös kerrottu nuo maksu asiat.
Eli ainakin meidän sairaalan omilta nettisivuilta löytyy maininta hoitomaksuista. Eli ei ole poliklinikka-maksua, vaan ihan vuorokausimaksut. Ja ainakin meillä myös tulo- ja lähtöpäivistä maksetaan.
En tiedä mikä on tänä päivänä hoitopäivämaksu, mutta synnytyksestä se tosiaan peritään niiltä vuorokausilta, joiden aikana olet sairaalan kirjoilla. Ja sairaalavuorokausi alkaa klo 00.00 ja päättyy klo 24.00. Eli jos sinut kirjataan saapuneeksi sairaalaan klo 23.59, menee siltä yhdeltä minuutilta täysi vuorokausimaksu. Eli jos olet puolen yön aikaan menossa synnyttämään, kannattaa odotella synnytysvastaanoton ulkopuolella sen aikaa että vuorokausi pääsee vaihtumaan. Kuuluvat hoitajat pitävän kiirettä siinä uusien potilaiden kirjaamisessa juuri ennen vuorokauden vaihtumista.
sitten enemmän