eli kertokaa miten teillä raskaudenkeskeytys sujunut? entä sen jälkeen? kaavinta,pillerit?kauanko joutuu olee sairaalassa toimenpiteiden jälkeen yms..
help
miiiiiiiiii
4308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nirri lapselta pois ja ulos kohdusta. En ole kuullut yhdestäkään eloon jääneestä sikiöstä eli onnistuminen on 100%.
Tein lääkkeellisen keskeytyksen, ja se sujui kohtalaisen huonosti. Sairaalassa olin 3 tuntia seurannassa. Kivut oli tosi kovia, tuntu et olis taju lähteny koko ajan, ja särkylääkkeitä meni enemmän kun paljon. Vuotokin oli tosi runsasta, ja sitä kesti n. 5 viikkoa. Kipujakin kesti sunnilleen 2 viikkoa. Olo oli hirveä vielä monta viikkoa kaikkien oireiden (vuotojen, kipujen) loppumisen jälkeenkin. Kekseytys tehtiin mulle 9 vikkolla. Kaikkihan ne oireet ja muut kuitenkin on yksillöllisiä.
Minulla kaikki sujui iha hyvin, keskeytys tehtiin 8 viikolla pillereillä. Tein sen kotona. Keskeytyspäivä meni kotona sängyssä maatessa, vaikka kivut eivät olleetkaan niin mielettömät. Särkylääkkeitä söin sallitun määrän päivässä ja kuumavesipulloa pidin vatsalla. Se auttoi hirveästi. Vuodot kestivät n. 2.5 viikkoa ja nyt kun kuukausi on kulunut abortistani, menkat alkoivat jo uudestaan. Särkylääkkeitä käytin n viikon abortin jälkeen. kaikki on normaalisti nyt paitsi että huomaan edelleen että horminini ovat vähän sekaisin. Normaali elämänrytmi, perhe ja ystävät ovat olleet suurena tukena.
Sairaalassa en ole käynyt pillereiden hakemisen jälkeen kertaakaan.
yhtään kauempaa halua turhanpäiväsiä kulueriä pitää kun paikkoja tarttis ihan oikeetkin potilaat.