Haapavedellä ei ole yhtään edes kansallisen tason hiihtäjää, joten koko putki olisi tarpeeton."Hippohiihtäjät" menkööt Vuokattiin "harjoittelemaan" tiukoissa trikoissaan. Mitä ammuntaan tulee, niin ampumarata on olemassa ja mehtään mahtuu metästämään.Rahat järkevämpään käyttöön!
Hiihtotunnelia ei tarvita!
Vuokattiin mahtuu
16499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
puhetta juuri sellaista mitä tarvitaan.
mieltä hiihtotunnelista, mutta mitäs helvettiä me nykyisellä ampumaradalla kun ei sitä voi käyttää. Kyllä nuorien metsästäjien ja miksei vanhempienki olisi hyvä hakea se sihti ensin kohdilleen radalla ja siellä opetella aseen käyttöä yms. ja sitten vasta aitoihin tilanteisiin. Muistetaan kuitenkin, että aina kun se tulee se haavoittava osuma, niin se tuottaa eläimelle turhaa kärsimystä. Toki näitä tulee kaikille, mutta rataharjoittelulla näitä voitaisiin ehkäistä. JA EI AMMUTA SIIHEN PARVEN KESKELLE!
Metsästäjän kans samaa mieltä radalla oppii
arvioimaan matkan kohteeseen ja lentonopeuven
itse, älä maksata sitä muilla.
Harrastan aktiivisesti laskettelua, kuntosalia ja maantiepyöräilyä, kustannan näistä
harrastuksistani kaikki esiin tulevat kulut itse.
En marise kuntaa, kaupunkia, tai mitään muutakaan tahoa maksamaan harrastuksiani, tee sinäkin samoin ja lopeta tuo typerä itku.
Jos ei perse kestä maksaa omia harrastuksiaan itse, pitää sillon valita joku muu halavempi harrastus eikä märistä paikkakunnan veronmaksajia maksumiehiksi.
viestin tarkoitus oli? Et sinäkään laskettelemaan pääse ellei sitä mäkeä ole siihen ensin verorahoilla pykätty. Luuletko, että metsästäjät maksattavat ammukset, aseet, ajoneuvot, koirat, koiranmuonat, polttoaineet, yms. kaupungilla tai kunnalla? Älä saatana kehtaa väittää että me muilla maksatetaan.
Kun menen laskettelemaan saatan ajaa useita satoja kilometrejä päästäkseni sinne, kun tulen perille, maksan harrastuksestani ja lunastan hissilipun.
Samoin, mennessäni kuntosalille, olen maksanut vuoden salimaksun, en ole itkenyt sitä keltään ilmaiseksi.
Samoin olen myös itse maksanut kaikki harrastuksissani käyttämäni välineet.
Sinä rassukka märiset Haapaveden kaupunkia kustantamaan sinulle radan jossa voit paukutella.
Liity jonkin naapuripaikkakunnan ampumaseuraan ja käy siellä ampumassa, äläkä itke täällä tyhmyyttäsi.
asioista joista et mitään ymmärrä.
Veikkaanpa ettei suomesta löydy yhtään laskettelukeskusta joka olisi pykätty paikkakunnan veronmaksajien rahoilla. Laskettelukeskusten takana on aina jokin yritys, joka vastaa toiminnasta ja on aikoinaan järjestänyt hankkeen rahoituksen itse. Vai voitko mainita edes yhden laskettelukeskuksen Suomessa, joka olisi rakennettu paikkakunnan veronmaksajien rahoilla?
Helpotan tehtävääsi, et voi koska niitä ei ole.
siellä ampumaradalla?
-kuntoiluun ja terveydenhoitoon.
Tehokkaampaa liikunta on kuin mikään terveyskeskus!
haluamme hiihtää ja olla muutenkin. Me ymmärrämme ettei vain liike vaan nimenomaan YMPÄRÖIVÄ LUONTO pitää ihmisen terveenä ja mielen virkeänä.
Luonto tarjoaa virikettä aisteille, ei tunnelin kuoret, hyi!
eli vain luuloja-
ennakkoluuloja levitellään.
tullut aivan selväksi jo näissäkin kirjoituksissa.tunnelia ei tarvita haapaveellä.
Ei tarvita, ei tunnelia sen kummemmin, kuin ampumarataakaan.
Kaupungin verorahoille on tärkeämpääkin käyttöä.
EU-rahaa liki miljoona,
valtiolta samanmoinen ja kunnan osuus ollu pienen pieni.
Haapaveden elinvoima kasvais aika roiskauksen ,
kun tänne pari milliä investoitas.
Tulis työtä ja toimintaa jne.
Vain pöhkö ja vielä pöhkömpi vastustaa noin hyvää hanketta.
milijoonallas putkia aukiavan.Lopettakkaa iliman aikuinen vouhotus.Kaupungilla tärkeämpiäkin rahan käyttökohteita.