mietityttää

-kristina-

Hei. En tiedä minne olisin voinut asiasta kirjoittaa, mutta toivon että saisin teiltä jotain tietoa asiasta. Eli, tilanne on tälläinen:
Mieheni entisellä naisella on lapsi, joka on mitä luultavimmin mieheni. Isyystestiä ei ole tehty, mutta muut asiat kertovat aika paljon. Kuitenkin, raskauden alkuvaiheessa nainen päätti pitää lapsen, tosin oli jo toisen miehen kanssa ja aikoi tämän kanssa kasvattaa lapsen, ja mieheni teki selväksi ettei hän halua lasta elämäänsä. No, tiedän että tämä nainen on mennyt naimisiin sen miehen kanssa, mutta en ole varma, että ennen vai jälkeen lapsen syntymän. Enkä tiedä onko toinen mies adoptoinut lapsen vai miten. Mutta sitä vain mietin voiko "väärä" mies sanoa olevansa lapsen isä vai tarvitaanko siihen adoptio?Jommin kummin, onko heillä tai lapsella oikeus myöhemmin "selvittää" isä ja ottaa yhteyttä? Tai jos he eroavat, voiko nainen vaatia mieheltäni isyyttä tai elatusta jos mies ei suostu? Ja onko lapsella perintäoikeus mieheeni, kun kerta he tietävät kuka on oikeasti isä vaikka olisi sanottu toisin? Niin ja voiko myöhemmin tehdä isyystestit pakolla vaikkei isäehdokas haluaisi?

2

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avioliitossa voi syntyä väärälle isälle. Olen myös kuullut tapauksesta jossa eronneen alkoholistinaisen lapsen isyyden on tunnustanut kolmas osapuoli, jottei lapsen huoltajuus olisi mennyt biologiselle kunnonisälle, kuten muiden lasten huoltajuus meni ero tilanteessa. lapsista on tehty arvotonta kauppatavaraa, jossa ainoastaan vanhemmilla on oikeuksia, eikä kenelläkään ole velvollisuuksia tai vastuuta.
      Lapsuus on lyhyt aika ja jos ottaa lapsen hoidettavaksi, niin hoitaa sitä niin hyvin että lapsi haluaa tulla adoptoiduksi hoitajan lapseksi vaikka aikuisena, niin silloin ollaan toimittu lapsen tahdon, eikä omistusoikeuden ajamisen periaatteella.

    • En ole varma*

      Käsittääkseni lapsen äiti (tai lapsikin itse) voi viime kädessä vaatia isyyden selvittämistä lakiteitse esim. dna-testeillä vielä myöhemminkin.

      Jos miehesi todetaan lapsen isäksi, on lapsella perintöoikeus miehesi omaisuuteen (lakisääteinen osuus). Jos ja kun isyys on virallisesti todistettu, voidaan miehesi tuomita maksamaan elatusapua. Kyseessä on lapsen oikeus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2296
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      114
      1761
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      88
      1429
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      133
      1387
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1266
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1238
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1111
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1057
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      982
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      834
    Aihe