Pyykinpesukoneen liitäntä...

nainen 82

Meillä ongelmana tuo asunnossa oleva hana johon pesukone pitäisi liittää... hana on ilmeisesti alkuperäinen eli 50-luvulta, eikä siihen sovi nuo nykyiset standardikoot eli 1-tuumainen on liian iso ja 3/4 on liian pieni lisäksi takaiskuventtiili pitäisi saada siten että siinä olisi hanan puolella ulkokierteet... yleensähän niissä on sisäkierre. Mistälöydän joko muutoskappaleen ko hanan ja ton takaiskuventtiili härpäkkeen väliin vai onko koko hana vaihdettava? ja jos on niin eikö hanan vaihto kuulu vuokraisännälle?

1

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkemmin

      Niillä on yleensä jos jonkinlaista liitinkappaletta jos jonkinlaisella kierteellä. Tosin uusi oraksen peruspesukonehana maksoi itselle 17 euroa putkiliikkeessä, kun juuri vaihdoin, eli voi tulla liki samaan hintaan, kuin nuo sovitinosat. Ja onhan se sitten siistimpi ulkonäöltäänkin.

      Haluatko 17 euron vuoksi "kiusata" vuokraisäntää?
      Kerrostalossa pitää sitten huoltomiehen vaihtaa se hana, koska vain hän voi poikkasta veden tulon siksi aikaa. Taloyhtiön pitää tarjota hananvaihtotyö ainakin, ehkä koko hana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2326
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    5. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      134
      816
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      725
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      161
      709
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe