Missä -01 Mondeon etuvastus?

Vooftti

Missä sijaitsee 01- Mondeon tuulettimen etuvastus? Onko se tuulettimen moottorin lähellä apukuskin jaloissa, vai jossain etulokasuojan alla?

9

1931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alla..

      se on. kiinni neljällä ruuvilla

    • se oli

      Siellä puhaltimen jälkeen ilmakanavan kyljessä ja ominaisuuksiin kuului kärähtäminen.

    • sedan

      GLX 2.0 -94 vuosimallissa pitää irrottaa pelkääjänpuolen jalkatilan yläosasta verhoilupahvi. Sieltä löytyy tuuletin, joka irtoaa kääntämällä vastapäivään. Sitten vaan otsalamppu päähän ja kiemurtelet selällään jalkatilaan. Etu -tai esivastus on jalkatilan vasemassa reunassa ylhäällä.(Muista irottaa piuhat molemmista) Työnnä ohut ruuvari ylä -tai alareunasta sisään ja vapauta peltinenklipsi ja vedä puoli kerrallaan etuvastus irti. Etuvastuksessa oleva pieni elektroniikkakomponentti on lämpösuoja (216 C), se suojaa vastuksia ja sen rikkoutuminen on useimmiten syy siihen, että puhallin toimii ainoastaan täydellä nopeudella. Se, että lämpösuoja tekee tehtävänsä eli hajoaa on yleensä oire esim. siitä, että puhaltimen laakerit on menossa. Älä juokse heti motonettiin ja osta uutta osaa, vaan mittaa yleismittarilla(ohmi)onko lämpösuoja lauennut, jos on mene esim. partco:lle, osta uusi (1,50€)ja juota kiinni. Tuulettimen kuntokin olis hyvä tarkistaa.

    • Oikeaa tietoa

      Etuvastus on apukuskin vasemman jalan varpaiden yläpuolella, kiinni yhdellä torx-ruuvilla etuseinässä

      • oikeaa tietoa myös

        Juu ja paistaa valkoisena muovina siellä


    • oikeaa tietoa myös

      Jaahas, peruttava puheita taas, tänään käsittelyssä mondeo 2001 automaatti-ilmastoinnilla ja siinä ei tuo etuvastus ei ollutkaan siellä apukuskin jalkatilassa.Ei löytynyt vielä ollenkaan?

      • Anonyymi

        Mondeossa on ainakin kolmen laisia etuvastuksia, eräässä mallissa integroitu puhaltimen kolmannessa kahdella teoksilla lämmityslaitteen kiinni johon oma liitin,saa vaihdettua apukuskin jalkatilan kautta hanskalokeron takana ja lisäksi vielä se yksi malli joka aikaisemmin keskustelussa mainittiin, kannattaa ottaa irti ennen uuden ostoa muuten menee herkästi väärin


    • fordnisti

      hanskalokero vek puhaltimen vasemmalla puolella valkoinen muovi yhdellä ruuvilla kiinni

    • Lämpösulake

      Vielä lisävinkki vaihtoon liittyen, eli jos etuvastuksella on aiemmassa viestissä mainitun kaltainen lämpösulake (216 astetta), ei sitä kannata välttämättä mennä tinailemaan paikalleen.... se kärähtää (=sisällä oleva lanka katkeaa) siinä 216 asteen lämpötilassa. Tinaus onnistuu kun tekee sen nopeasti ja jäähdyttää välillä. Jos omistaa hyvät puristuspihdit ja liittimet, on se kuitenkin varmin konsti.
      Lisävinkki 2; samanlaisia lämpösulakkeita käytetään mm. kahvinkeittimissä, joten sellaisen voi löytää muuten romuksi menevän keittimen sisältäkin, pitää vain katsoa että lämpöarvo on oikea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe