En omista kyllä itse mutta hienoa, että Jaguar eurooppalaisena merkkinä voitti Lexuksen luotettavuudessa.(problems per 100 vehicles)
http://www.washingtontimes.com/news/2009/mar/19/jaguar-buick-dethrone-lexus-in-reliability-stud-1/
Eurooppalainen merkki
17
892
Vastaukset
- luotettavuus=0
Miten loistavasti menestynyt Buick eroaa samoissa tehtaissa samoista osista tehdyistä sisarmerkeistään Chevroletista, Oldsmobilesta ja Pontiacista? Ei mitenkään, se "laatuero" syntyy vain ja ainoastaan omistajan päässä.
- -sano
Buick on kyllä paremmin tehty kuten esim. Chevrolet... tämä on tullut todettua.
Yhtähyvin voi heittää kysymyksen miksi Audi pärjää paremmin kun VW, samoista osista tehty ? - pelleauto
Euroopassa ei 90% edes tunne koko merkkiä, toyota kaukosäätimellä sanovat.Testi on kyllä luotettava mitä tulee juuri tuohon vikojen määrään ja USA ainoita paikkoja joissa autoja myydään niin paljon että näitä testejä voi tehdä. Eikä kukaan odotakaan että nyt sieltä riisikupin äärestä mitään myontäisit, vaikka tälläkin palstalla on useampana vuonna juuri tätä testiä hehkutettu.
- ne...
-sano kirjoitti:
Buick on kyllä paremmin tehty kuten esim. Chevrolet... tämä on tullut todettua.
Yhtähyvin voi heittää kysymyksen miksi Audi pärjää paremmin kun VW, samoista osista tehty ?Audit tehdään eri tehtaissa kuin volkkarit.
Buick merkkiä taas kasataan samoissa kuin muitakin GM-merkkejä, eli ontuu...
- kjgkg,.kjh
Yksikään Jaguar-malli ei sijoittunut edes Top 3:een omassa luokassaan.
http://www.jdpower.com/corporate/news/releases/pressrelease.aspx?ID=2009043
Tälle tutkimukselle on tyypillistä että maasturit ja avolavat saavat huonommat pisteet kuin sedanit. Täten Jaguar hyötyy siitä että sillä ei ole mallistossa maasturia joka heikentäisi malliston keskiarvoa. Porsche menestyi myös aikaisemmin todella hyvin ennenkuin heiltä tuli Cayenne.
Buick on tämän luotettavuustutkimuksen oikea voittaja. - oppineet..
Muutkin oppineet läksynsä.
- Palle-setä
Kyllä intialainen tata vaati jo vähän enemmän kuin ford. Ja fordkin on akanut tajuta laadun merkityksen. No volkkarin vaikeat vuodet ovat edessäpäin. terv paatunut vagofobi
- palle...
Tutkimus koski mallivuoden 2006 autoja, TATA oli silloin tulevaisuutta.
- se Palle-
setä ajelee, Jaguarilla vai Lexuksella? Vaiko Fordilla?
- gestapo
Autot jotka joutuvat käymään korjaamolla huolloissa 15000km:n välein,ei saisi olla yhtään vikaa.Olisi mielenkinntoista tietää miten tojot/lexuset pärjäis,jos vaikka öljynvaihdot suoritettaisiin esim.40000km:n/2vuoden välein,kuten vaikkapa Bemareissa se on mahdollista.
- että -
tuskin se bemarin tulosta ainakaan parantaisi, jos niihin vaihdettaisiin öljyt 15 tkm välein.
- surkeasti menee
...Jaguar was tied with Buick, Lexus was third and Mercedes was below average among 37 brands
The ranking also is further proof that paying a lot of money for a car doesn't guarantee better reliability; in this survey, Hyundai ranked higher than Mercedes.- kysymys...
Arvaa kumpi on luotettavampi, sivusta veivattava mekaaninen käsipora vai täyselektroninen iskuporakone? Ja sitten seuraavaksi kysyn, että kummalla mielummin tekisit töitä?
Ja se, että miten nämä liittyvät Mersuun ja Hyundaihin saat miettiä ihan itse, siis jos pystyt... - ei muuten
kysymys... kirjoitti:
Arvaa kumpi on luotettavampi, sivusta veivattava mekaaninen käsipora vai täyselektroninen iskuporakone? Ja sitten seuraavaksi kysyn, että kummalla mielummin tekisit töitä?
Ja se, että miten nämä liittyvät Mersuun ja Hyundaihin saat miettiä ihan itse, siis jos pystyt...päde kuin juuri tuohon parivaljakkoon, jos siihenkään. Entäpä Jaguar ja Lexus. Ovatko nekin niitä veivattavia poria ja Mersu sitten se hienompi. Mönkään meni!
- yksikään
ei muuten kirjoitti:
päde kuin juuri tuohon parivaljakkoon, jos siihenkään. Entäpä Jaguar ja Lexus. Ovatko nekin niitä veivattavia poria ja Mersu sitten se hienompi. Mönkään meni!
malli ei sijoittunut luokassaan Top-3 sijoille.
Sen hyvän kokonaistuloksen ratkaisi maasturien ja pickupien ym. puuttuminen valmistusohjelmasta, yleensä nämä kovankäytön vehkeet saavat heikompia pisteitä.
Ennen loistavasti menestynyt Porsche juuri kärsii Cayenne-mallistaan.
Lexuksen menestys taas on Euroopan mittakaavassa merkityksetön, koska autohan on täällä mallia "kukaan ei osta".
- eurooppalainen...
Vaan nykyään se on Intialainen, Tata motors johtaa nykyään tätä puolta.
- luotettavampi.
kuin Lexus.
http://www.autotoday.fi/page.php?page_id=2&news_id=200900716
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4083035SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis682362Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj782009Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1171727- 1411600
- 711233
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön2721030Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li121022- 40884