Masennuksen

Ei ole ihme että läheiset vähättelee masennusta kun psykiatri tekee arvionsa muutamassa minuutissa ja kävelen ulos uuden reseptin kanssa ja ihmettelen että kuvittelenko sittenkin kaiken. Elämä on ilman mitään päämäärää tai halua. Istun kotona ja odotan huommista päivää joka ei ole tatä päivää kummoisempi. Välillä ihmettelen minkä takia vielä räpiköin täällä.
3341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Psykiatrin työtä on havaita masennus. Hän on niitä nähnyt ties miten paljon. Hän osaa kyllä tehdä diagnoosin suhteellisen nopeasti, niin minullekin. Vältä noita läheisiäsi, jotka mitätöivät ja vähättelevät sinua ja masennustasi. Masennus voi olla hengenvaarallinen sairaus. Siinä ei ole mitään väheksyttävää. Ota hoito vastaan, hakeudu hyvien ihmisten seuraan sikäli kuin pystyt ja voit. Masennus vie elämänhalun, tiedän sen oikein hyvin. Juuri sellainen minäkin olen, odotan vain tämän päivän loppumista, mietin, miksi olen täällä. Mutta minulla on pieniäkin lapsia ja pitää vain olla täällä, vaikka maata yhdessä viisivuotiaan kanssa, jos ei jaksa muuta.

Äänestä
  • että joskus masennusta ja sen syvyyttä vähiten ymmärtävät läheiset,jotka ihmettelevät,miksi et ole niinkuin ennen ja mikä nyt oikein on.Ala siinä sitten selvittämään,kun ei itsekään aina tiedä,missä sairauden vaiheessa mennään ja onko toivoa paremmasta.Olen myös huomannut,että läheiset eivät aina jaksa sairastunutta ja se jos mikä,tuntuu pahalle.Taikka sitten asioista ei puhuta ja niitä vältellään viimeiseen asti.Silloin tuntuu,että on parempi olla omissa oloissaan.

    Äänestä

Olen kulkenut puukko taskussa siltä varalta että joku kävisi hyökkääväksi ajattelin että joko onnistuisin tai hän puollustauisi ja tappaisi minut, se tuntuu hyvältä ajatukselta, ei tarvitse tehdä itsari päätöstä ja vastapuoli puollusti itseään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vähättely kirjoitti:

Ei ole ihme että läheiset vähättelee masennusta kun psykiatri tekee arvionsa muutamassa minuutissa ja kävelen ulos uuden reseptin kanssa ja ihmettelen että kuvittelenko sittenkin kaiken. Elämä on ilman mitään päämäärää tai halua. Istun kotona ja odotan huommista päivää joka ei ole tatä päivää kummoisempi. Välillä ihmettelen minkä takia vielä räpiköin täällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu