Apulaisoikeusasiamiehen

toimintakulttuuri

Eduskunnan apulaisoikeusasiamies Petri Jääskeläinen haluaisi jättää "vähemmälle tutkinnalle sellaiset pienet menettelytapavirheet, joista näkee heti, että kenenkään oikeusturva ei ole vaarantunut eikä virheelle enää voi tehdä mitään" (HS 16. 3.).

Jos virkamiehen välinpitämättömyydestä, ylimielisyydestä tai ammattitaidottomuudesta johtuvat pienet menettelytapavirheet korotetaan tosiasiallisesti hyväksytyksi toimintakulttuuriksi, Suomea ei voida pitää juuri missään määrin oikeusvaltiona. Asiasta lisää EOK:n sivulla osoitteessa www.eok.fi

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä!

      Kannatettava ajatus. Kun asia on heti selvä niin tehdään vaan ilmoitusluonteinen päätös eikä turhaan haaskata rahaa selityksiin ja vastineisiin.

      Ja samassa yhteydessä toteutetaan se, että kun kantleun kohteena olevassa asiassa todetaan menetellyn lainvastaisesti niin nykyisen moita ja huomautuspolitiikan sijaan aletaan nostaa virkarikossyytteitä.

      http://www.adressit.com/virkarikos

    • Helmunt Schwein

      Lähinnä kyse on kait tuottamuksen eri asteista. Virkamieskin voi menetellä väärin tuottamuksestaan.
      Törkeää tuottamusta ei tietenkään olla katsomassa sormien lomitse, vaan rajaa vedetäänkin lievimmän tuottamuksen ja tapaturman väliin, joka pakostakin on liukuva. Tapaturmahan jää aina rankaisematta sattui se kenelle hyvänsä.
      Koska kantelijoita on hyvinkin moneen junaan, niin Jääskeläinen jättäisikin ne lievimmän asteen tuottamuset vähemmälle tutkimiselle, missä kenenkään oikeusturva ei ole vaarantunut. Niiden penkominen kun on verovarojen haaskausta.

      • kasvaa isot ongelmat

        Sanoisin että jos hyväksytään pienet virkavirheet tai rikokset niin siitä tulee hyvin pian viitteellinen viranomaiskäytäntö. Seuraukset voivat olla tuhoisia kansalaisille! Virkamiehet innostuvat myös tehtailemaan näitä laittomuuksia ja valvonta katsoo läpi sormien! HUH.HUH.

        Myös lainsäädännön merkitys heikkenee jos rikoksiin ei puututa!

        Rahan puute ei voi eikä saa olla esteenä laillisten oikeuksien toteutumiselle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5375
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2136
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1770
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      138
      1723
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1505
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      30
      1437
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1300
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1097
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1068
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      207
      917
    Aihe