pottailu

mirppu

miten olette opettaneet lapsianne potalle? poikani on vuoden ja käytän häntä potalla päiksyjen jälkeen ja aamuisin.ei ole tehnyt kuin kahdet pissat.hyvin poika potalla viihtyy,mutta ei juurikaan sinne mitään tee.

2

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittaa...

      8kk iässä potattamaan, mutta tyttö "pelkäsi" pottaa. Laitoin sen sitten tuonne olkkariin, jossa tyttö sitä päivittäin tutki ja leikki sillä. Sitten 9kk iässä kokeilin laittaa sen kodinhoitohuoneeseen, missä vaipatkin on vaihdettu ja peppu pesty. Ja tais olla just aamu, kun heti herättyä laitoin tytön potalle. Hän tykkäsikin istua siinä (minä pidin kiinni, kun potta oli turhan iso hänen pienelle pepulle) ja teki pissat. Hirmuisot kehut moneen kertaan ja näytettiin isillekin kuinka hienot pissat tuli....niin sain myös seuraavalla kerralla pissat pottaan. Apukeinoina potalla viihtymiseen oli ihan aluksi laululeikit ja psss, psss-pissakutsu...taisin laittaa vedenkin lorisemaan. Sittenmmin niitä ei ole tarvinnut. Tyttö istuu potalla mielellään ja yrittää joka kerta sinne jotakin vääntää...jos ei tule mitään, niin sitten ei tule, silloin ei yleensä ole hätäkään.

      Parhaat pissahetket on toistaiseksi (tyttö nyt 10kk) ollut aamu, ulkoilun jälkeen, päiväunten jälkeen ja illalla ennen unille menoa. Munkin täytyis ruveta "haistelemaan" lisää näitä hyviä hetkiä, kun niin hienosti tuo pottailu muuten jo sujuu.

      Ai niin, ja jos näen että tyttä vääntää kakkaa, niin annan toski tehdä sen loppuun, mutta sitten heti laitan vielä potalle, niin joskus sinne tulee vielä lisää!!

    • Lumissa

      Meillä pottailua on tukenut aikalailla se, että aina, kun on jotain on tullut, niin kehutaan muksua. Jos ei aina tule (tai tulee housuun), niin todetaan, että "ei haittaa". Housuun lipsahtaessa todetaan vielä, että "kone pesee". Ei sinänsä surkuteltu vahinkotilanteita tai harmistuttu, mutta jokaista potallakäyntiä kehuttiin alkuun ihan kamalasti.

      Meillä tosin aloitettiin potalle opettelu alle puolen vuoden iässä. Päiväkuiva tyttö oli kokonaan 1½vuoden iässä ja pari kuukautta myöhemmin jäi yövaippakin pois. Nyt tyttö on 2½ vuotta ja vieläkin jaksetaan kehua (ei ehkä ihan niin vuolaasti kuin alussa), eipähän taito unohdu :).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2431
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      346
      2038
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1902
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1713
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1498
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1042
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1029
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      880
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      875
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      828
    Aihe