Omenapuun tuholainen/tauti?

Frankie'n'Nikki

Löytyisiköhän täältä tietoa, mikä omenapuutani vaivaa. Muutin nykyiseen asuntoon kolme vuotta sitten, ja asunnon pienellä pihalla on yksi omenapuu. Itsellä ei mitään kokemusta puutarhan hoidosta. Alusta asti omenapuussa on ollut sama vika: lehdet käpristyvät ja tuntuvat tahmeilta joka kesä. Puu ei juurikaan kuki, eikä omenoitakaan ole siis tullut (vaikka naapurin samanikäinen puu tuottaa omenaa).

Jos vielä joku tuntee jonkun mahdollisimman luonnonystävällisen tavan hoitaa kyseistä vaivaa, olisin todella kiitollinen.

--
Frankie

5

5708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lehtien käpristyminen johtuu kirvoista ja ne tekevät myös lehdet tahmeiksi sokeripitoisella ulosteellaan. Todennäköisesti mustat muurahaiset kulkevat puun runkoa pitkin ylös kirvoja lypsämään ja taas alas pesäänsä maan alle. Mutta miksi siinä on kirvoja? Onko paikka liian alava, pohjavesi lähellä maan pintaa, vai onko puu varjoisassa paikassa? Minulla oli yksi tällainen puu yli kymmenen omenapuun joukossa, enkä tiedä syytä sen huonoon vointiin. Siihen tuli kirvoja joka kesä, oireet kuten kerroit, mutta se teki myös omenia, jotka olivat aivan hyviä.
      Kevätruiskutus parafiiniöljyllä ("kevätruiskute") tai rasvattomalla maidolla auttaa jonkin verran. Ainakin kirvojen tulo hidastuu jos ei lopu. Uusi omenapuu pieneen kumpareeseen istutettuna olisikin jo aivan eri juttu. (Omenapuu viihtyy multakasassa eli kumpareessa, koska silloin vesi ei jää juurille)

      • Reilu kevätleikkaus ja niukka kevätlannoitus (tai ei ollenkaan lannoitusta, jos maa on ravinteikas) ja loppukesän syyslannos auttavat puuta kukkimaan.


      • Frankie'N'Nikki
        whitepaprika kirjoitti:

        Reilu kevätleikkaus ja niukka kevätlannoitus (tai ei ollenkaan lannoitusta, jos maa on ravinteikas) ja loppukesän syyslannos auttavat puuta kukkimaan.

        Kiitos vastauksesta (ja anteeksi, etten vastannut aiemmin)! Täytyy kokeilla noita keinoja. Puu on tosiaan aika nuori, ja maa on alavaa (lähellä merenlahtea).

        --
        Frankie


    • omenakukkien ystävä

      Heippa!
      Minä ostin keväällä puutarhalta omenapuun taimen. Nyt lehdet käpristyvät ja lehden nurjalla puolella on kuin hometta. Mitä teen . Puu on valkeakuulas lajia. Omenapuu ei kukkinut tänä keväänä, se on n. 1 m pituinen ja leikattu jo puutarhalla.
      Istutettu ohjeiden mukaan, paikka on aurinkoinen piha. Harmittaa, kun heti tuli jotain kirvoja! Millä saisin ne pois?

    • Omppoja

      Mikä ötökkä kairailee omenoihin reikiä jonka jälkeen neputoavat maahan ? puu tuottaa nyt ensisatroaan, puu on punakaneli. Kuinka torjun ötökän?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe