Häpeävätkö

vanhoillislestadiolaiset omaa kehoaan ja omaa alastomuuttaan esim. uimahallin saunassa ja pesuhuoneessa, jossa on muitakin ihmisiä?

Olen ymmärtänyt, että alastomuus ja seksuaalisuus ovat melkoisia tabuja vl-herätysliikkeessä.
151649
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Miksi pitäisi?Varsinkin kun on timmivartalo? Uimahalleissa näkee kaikenlaisia vartaloita ja sinne voi mennä vaikka riippurinnoin ja -vatsoin. Uimaan, saunaamaa ja nauttimaahan sinne mennään!Jokainen omana itsenään.

Äänestä
  • Timmi

    Äänestä

yleiset saunat eivät todellakaan ole ongelma vl-ihmisille. Luulen, että ne ovat ongelmia enemmän heille, jotka ovat eläneet pienissä perheissä.

Äänestä
  • Koivuvihta

    Äänestä

  • puoliset saunoivat erikseen.

    Äänestä

  • että ainakin vl-opetus ihmisen seksuaalisuudesta on hyvin salakähmäistä ja tekisi mieli sanoa kieroutunutta.

    Äänestä

  • miehet ja nais kirjoitti:

    puoliset saunoivat erikseen.

    ikävät vl-asiat (ins.) liittyvät lähinnä noihin yhteissaunojiin.

    Äänestä

  • Koivuvihta kirjoitti:

    niin käydään yhdessä saunassa.
    Kun lapset kasvaa isommiksi, niin sen jälkeen on isojen tyttöjen sauna, isojen poikien sauna ja vanhempien ja pienten lasten sauna.

    Äänestä

Olet ymmärtänyt silloin väärin. Kerrankos sitä sattuu...

Äänestä

...sanasta ja täällä jo aikaiseminkin esiintyneestä saunapuhtaasta "viuhahtelijasta" tulee mieleen erän sinkku naishoitaja, joka kerskui miehen kehuneen...

Äänestä

uimahallit synnillistettiin samoihin aikoihin kuin tanssiminenkin. uimahalleissa näkee vastakkaisen sukupuolen edustajia puolialastomana ja se on lihanhimon tyyssija.

t: puhujaveli

Äänestä
  • Tämä viesti on nimittäin hirvittävää luettavaa. Saparoko pystyssä???

    Yleensä ihmiset menevät uimahalliin kuntoillakseen ja nauttiakseen uimisesta ja muista vesiliikunnan muodoista. Itse pidän suunnattomasti uimisesta, mutta on ollut aikoja, ettei muilta menoilta ole jäänyt aikaa. Moiset lihan himot eivät ole käyneet edes mielessä, kun on saanut nauttia liikunnan tuomasta rentoutuksesta. Ajattelutapa antaa hyvin irstaan kuvan.

    Äänestä

  • Onko teillä uimarannatkin aidattu vain miehille ja naisille erikseen kuten muhamettilaisissa maissa? Kesällä rannalla tulee varmaankin samat himot mieleen, jos asia on näin heikoissa kantimissa. Uimahallissa kun kaiken lisäksi mennään veteen suoraan eikä jäädä aurinkoa "palvomaan" rantahiekalle.Onko teillä miehet esim armeijaan mennessään uimataidottomia, eikö se ole uhka hengissä säilymiselle vaikkei sodassa niin jo kalareissuilla jos sattuu veden varaan joutumaan.

    Äänestä

kommentti on moderoitu pois? Miksi sheriffi poistaa vl-ihmisten lapselliset kommentit suojellakseen heitä? Samalla lähti 6-7 vastausta wendylle.

Jälleen vl-moderointi näytti leijonankyntensä.

Äänestä

tätä avausta lapselliseksi ja häirikön tekemäksi. Sheriffi haluaa suojella sinua ja poisti kommenttisi.

Odotamme perusteluja väitteillesi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Saunapuhdas kirjoitti:

vanhoillislestadiolaiset omaa kehoaan ja omaa alastomuuttaan esim. uimahallin saunassa ja pesuhuoneessa, jossa on muitakin ihmisiä?

Olen ymmärtänyt, että alastomuus ja seksuaalisuus ovat melkoisia tabuja vl-herätysliikkeessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu