Pispalan kirkko 4.4.2009 klo 19.00
Musiikki on sidottu kertomukseksi Raamatuntekstein.
Kevätesikot –kuoro Tampereelta & Porin laulunystävät
Johtaa Lasse Kautto
Vapaa pääsy
Kahvitarjoilu
Tervetuloa!
Musiikki on sidottu kertomukseksi Raamatuntekstein.
Kevätesikot –kuoro Tampereelta & Porin laulunystävät
Johtaa Lasse Kautto
Vapaa pääsy
Kahvitarjoilu
Tervetuloa!
Vastaukset 10
Vanhimmat
- taikauskoisuutta
- älyllistä epärehellisyyttä
- valheellista informaatiota
- plagioituja myyttejä ja taruja
- suggestiivisia kokemuksia
Ja kuoleman jälkeen ikuinen helvetin vaiva.
Ei todellakaan käy kateekseni sinua ihmisraukkaa.
Että rupeat toisten edestä, panettelemaan asiaa voisit kyllä ajatella kuinka kaikki tapahtuu, jos sinä olet kyllästynyt kunnon elämään, voihan sen saada piloille muistamalla, että helvetti on olemassa, koeta jos voisit tehdä mielenmuutoksen, kuten tuhlaajapoika.
Näin se on, ateistille on kadotus olemassa, Jumalan omille ei.
Sitä vaihtoehtoa ei pidä unohtaa mainita. Jeesus on kuollut ateistienkin puolesta. Jos parannusta ei tule niin se on kamalaa katsella helvetin tuskassa Jeesuksen haavoja iankaikkisesti ja nähdä hammasten kiristelyn lomassa se ilo ja riemu joka meillä pelastetuilla on.
Joku voi ottaa vielä tosissaan sinun höppänän häpötyksiäsi! Varo sanojasi. Jos joku sinun sanojesi vuoksi menee sekaisin, olet vastuussa hänelle ja hänen perheelleen! Eiköhän se laki koske meitä jokaista siltäökin osin!?
Ei kukaan ole uhkailut, siitä sinä ymmärsit väärin, mehän vain totesimme että sellainen vaihtoehto on olemassa, ja varoitimme ettette joutuisi siihen paikkaan.
Sinä siis tiedät että sinun valheisiisi ei täällä uskota?
Minä en höpise. Juuri näin tulee käymään sinulle viimeisen korahduksen vaiettua, kun sanoin. Ellei parannusta tule niin takuuvarmasti heräät helvetin tuskassa.
Miksi kirjoitin tämän? Siksi ettei sinun tarvitsisi mennä epäuskoisena helvettiin, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleilleen.
Sinusta (samoin kun meistä kaikista) on maksettu kallis hinta. Jumalan armo kuuluu sinullekin, jos otat sen USKOSSA vastaan, Jeesus on kuollut sinunkin puolestasi.
Olen sitä kieltä, että ilman muuta tulen, se on niin hyvä kuoro, että pois risut ja männyn kävyt joutua pitää ja sukkelaan. Kiitos jo etukäteen.
Joka tulee kuuntelemaan Jumalan sanaa, ei tule pettymään. Sävel vie sanan syvälle sydämeen, tulkaa ja nauttikaa!!