Pakolaiskeskuksen sijoituskohteeksi spekuloidaan Uramon koulua. Koululaiset mahtuvat kyllä muihin kouluihin, koulumatka saattaa joillakin hieman pidentyä.
Suomeen tarvitaan pelkästään tämän vuoden aikana kymmeniä uusia pakolaiskeskuksia. Pakolaisia tulee nyt noin 1000 joka kuukausi ja loppuvuotta kohden määrän odotetaan lisääntyvän uuden ulkomaalaislain johdosta.
Riihimäen tulee kantaa kortensa kekoon pakolaisten sijoittamisessa. Hämeenlinnan uusi pakolaiskeskus aloittaa toimintansa ihan pian. Riihimäkeen mahtuisi vuositasolla 200 - 300 sijoitettavaa pakolaista.
Hienoa saada Riksuun lisää väriä katukuvaan! Pakolaiset tuovat mukanaan myös selviä säästöjä, jopa 300.000 €/pakolainen. Kuluja heistä ei oikeastaan koidu koska ne maksaa valtio.
Pakolaiskeskus luo myös useita (ehkä jopa 20) uutta työpaikkaa Riihimäkeen. Verotulot lisääntyvät ja elinkeinoelämä vilkastuu.
Toivottavasti riksulaisten rasismi ei estä uussuomalaisten kotiutumista yhteiskuntaan.
Pakolaiskeskus Uramoon ?
11
704
Vastaukset
- Kiinni
Miksi ottaa pakolaisia lisää kun omillekkaan ei löydy kotia/asuntoa eikä rahaa ruokaan.
Minulla ei ole mitään sitä vastaan jos suomeen tulee ulkomaalaisia kunhan ne eivät jää tänne hillumaan vaan tekevät töitä.
Mutta tälläisenä aikana kun ei omillekkaan ole töitä niin en heitä täällä suvaitse.
Ja noista sinun KULUISTA JOTKA MAKSAA VALTIO!!!
VALTIO=SUOMEN KANSA eli siis veronmaksaja maksaa viulut.
Täytyy kyllä sanoa että olet hakoteillä.
Sitten tämä asia valtio syytää rahaa nyt että saataisiin luokka kokoja pienemmäksi
Koulutuksen/koulun käynnin parantaminen on tärkeämpää kuin pakolaisten majoittaminen.
Viitaten menneisiin hirviömäisiin tekoihin jotka ovat sanomattakin jokaisen tiedossa.
Pistäköön takaisin vaan sinne mistä ovat tulleet.
Kyllä säästyisi rahaa ei tarvitsisi kajota eläke ikään.
Joo hyvä idea tungetaan omat oppivelvolliset samaan kasaan oikeen ahtaalle luokka koko vähintään 50 hlö HYVÄ IDEA APLOODEJA.
Lisää Tämmöisiä ideoita- nousukausi....
Mistä saadaan työntekijät laman jälkeiselle nouskaudelle jos nyt ei oteta pakolaisia ? Rasistitko töihin ? Pakolaiset pelastavat Riksunkin tulevaisuuden, kunhan vaan ollaan suvaitsevaisia ja kohdataan ihminen ihmisenä!
- Paskaa taas
nousukausi.... kirjoitti:
Mistä saadaan työntekijät laman jälkeiselle nouskaudelle jos nyt ei oteta pakolaisia ? Rasistitko töihin ? Pakolaiset pelastavat Riksunkin tulevaisuuden, kunhan vaan ollaan suvaitsevaisia ja kohdataan ihminen ihmisenä!
Riihimäki erkele ei pelastu koskaan niin velkainen persläpi kuin olla ja voi ja tänne ei tarvii enään yhtään rasitetta on näissä omissakin hörhöissä ihan tarpeeksi
ja katotaan jos pakolaisia tulee riksuun niin rikostilastot räjähtää käsiin
riihimäki ei ole muussa pärjännytkään hyvin kuin rikoksissa
- muutama selli
vapaana,Ovat siellä turvassa pahalta maailmalta.
- rasismi rasismi rasismi ras...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000000224&posting=22000000042639932
"Toivottavasti riksulaisten rasismi ei estä uussuomalaisten kotiutumista yhteiskuntaan. "
onko sekin aiheutunut riihimäkeläisten rasismista että somalit jotka tulivat suomeen 90 luvun alussa eivät vieläkään ole kotoutuneet ja hankkineet töitä.
Tässä vuosikymmenien saatossa heihin uponnut rahamäärä on todella suuri!
Tiedoksi sinullekin että pakolaisista todellakin on kuluja veronmaksajille. Luuletko että heidän saamansa raha tulee jostakin taikaseinästä! - ihmetyttää
minkä takia se aina tulkitaan rasismiksi jos tänne ei haluta työtä vieroksuvia velttoilijoita notkumaan asemille ja ostoskeskuksiin? helsinki on jo hyvä esimerkki lähiöineen ja asemineen.joka puolella täysin työkykyiset ulkomaalaiset miehet kuluttavat vaan aikaansa eikä ole todellakaan mitään yritystäkään lähteä tekemään mitään.tosin en minäkään niin hullu olis että töitä tekisin kun kerta valtio eli veronmaksajat maksaa ja sossutädit ymmärtää kulttuurieroja.
- oikeassa
ja paskat mistään kulttuuri erosta maassa maan tavalla
- sus perk...
vittu että oot týhmä! somalit ei tuo muuta kuin ongelmia ja rikollisuutta katukuvaan.
- juttusi?
Taisit sanella jollekin juttusi joka kirjoitti. Eihän noin tyhmä osaa tietokonetta käytää.
- hieno hyöty!
>>Pakolaiskeskus luo myös useita (ehkä jopa 20) uutta työpaikkaa Riihimäkeen. >>
tai jos vain palkattaisiin kymmenen ihmistä kaivamaan kuoppaa ja kymmenen täyttämään sitä. näin saisimme myös 20 työpaikkaa ja hyöty yhteiskunnalle olisi aivan yhtä suuri, mutta haitat vähäisemmät! - evakkoperhe
On se kumma kun ihmiset on noin helvetin tyhmiä... Muutimme Riihimäelle kun 9v poikaamme Vantaalla nämä " elämän ja katukuvan väripilkut " pahoinpitelivät...ja mikä oli opettajien, rehtorin, koulukuraattorin vastaus kun asiaan puutuimme...EI SAA NYT MESOTA ETTEI TULE RASISMI SYYTETTÄ... Sanoin että muutamme niin kauas ettei siellä ole hattivatteja niin meille sanottiin että se on kyllä viisas ratkaisu.. Eli meidän SUOMALAINEN perhe (isovanhempani olleet sodassa turvaamassa minulle maan joka on itsenäinen ja jossa on sananvapaus) joudummeko taas muuttamaan ??? En keksi heistä yhtään hyvää sanaa.. eikä minun tarvitse.. olen todellakin rasisti ja MINULLA ON SIIHEN OIKEUS.. minun ei tarvitse pitää kenestäkään jos en halua.. eikä kukaan voi pakottaa... Ymmärrän teitä jotka luulette tekevänne jotain hyvää... menkää Helsingin Vuosaareen katsomaan millaista menoa siellä on .... haluatteko saman paskan tänne..raiskaajia , pahoinpitelijöitä, rosvoja .... ja muutama kunnollinen joka kuitenkin seuraa uskontoaan, eikä siis siksi osaa esim. kohdella suomalaisia kunnioittavasti kun meistä jokainen maksaa veroista heidän elämisen...joten te jotka tosissanne haluatte pakolisia.. miksi ette majoita koteihinne..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984466Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293313No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341143
- 371086
- 131054
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872