sitä pitäisi olla.. annetaan jokaisen elää, tehdä työtä ja rakastaa..
Luodaan sellaista mukavaa yhteishenkeä koko tälle alueelle.. mennään yhdessä eteenpäin.. rakennetaan eikä tuhota.. se on paljon parempi tie.. jokaiselle osapuolelle.. myös kaikissa kunnissa ja kaupungeissa mitä tällä alueella on.. Luodaan edellytykset uuden oppimiselle ja kaikelle kivalle.. mitä nyt sitten onkin tässä suomalaisessa yhteiskunnassa tarjolla ja tällä alueella..
Selänne voi olla yhtä hyvä loppujen lopuksi kuin Helmi tai Kallio.. ihan samaa asiaahan se on.. ja Selännekkin voi tehdä yhteistyötä Helmen ja Kallion kanssa sekä tuon isomman Oulun kanssa.. näin me saadaan vaikka mitä aikaiseksi.. kun tehdään sitä yhteistyötä yli kuntarajojen.. niin sitä on ennenkin tehty.. ja niin myös jatkossa voidaan tehdä..
Yhteistyötä yli kunta rajojen
8
446
Vastaukset
- haastelet
olen paljolti samoilla linjoilla yksin me emme pärjää varsinkaan tänä aikana kun koko maapallo on rajana ja miksei myöskin vähän avaruutta mukana,josta me ei tiedetä juuri mitään.
- Omilla ajatuksilla
Olen jo aikaisemmin ottanut kantaa samansisältöiseen viestiisi.Olen kanssasi samaa mieltä yhteistyöstä,muttei se yksin riitä.Tälle alueelle tarvitaan valtiovallan kädenojennuksena 20-30 milj€ rahaa,joka saattaa kunnat tasvertaiseen asemaan toistensa kanssa.Jopa kuntaliitos on mahdollinen tietyillä edellytyksillä.Ei voida lähteä liitoksen tielle,jos toisten kuntien asukkaat pannaan maksamaan toisten velkoja.Eiköhän mennä eteenpäin mahdollisimman kevyellä sote-yhteistyöllä.Katsotaan sitten kun uusi sosiaali-terveydenhuollon järjestämislaki tulee valmiiksi.
- jatimatikki
eihän nyt olla tekemässä kuntaliitosta?
- yrität selittää
jatimatikki kirjoitti:
eihän nyt olla tekemässä kuntaliitosta?
Katsopa peiliin ja muistapa, mitä tuli sanottua: Jos ei kuntaliitosta saada aikaan suoralla menettelyllä- viedään se pitemmän kaavan kautta. Siinä se on se asian ydin.
- pitänyt tehdä jo,
yrität selittää kirjoitti:
Katsopa peiliin ja muistapa, mitä tuli sanottua: Jos ei kuntaliitosta saada aikaan suoralla menettelyllä- viedään se pitemmän kaavan kautta. Siinä se on se asian ydin.
mulle passaa kyllä myöhemminkin, mutta meni vaan valtion tarjoamat liitosrahat hukkaan. ei kelvanneet alueen rikkaille kunnille.
- jatimatikki
yrität selittää kirjoitti:
Katsopa peiliin ja muistapa, mitä tuli sanottua: Jos ei kuntaliitosta saada aikaan suoralla menettelyllä- viedään se pitemmän kaavan kautta. Siinä se on se asian ydin.
Pyhäjärven jatkossa selviän yksin?
- Rahat
jatimatikki kirjoitti:
Pyhäjärven jatkossa selviän yksin?
Riittää,eihän siinä sen kummempaa..
- jaa
rakastetaan Haapajärvisten velkoja yli kuntarajojen,hah ,hah.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434203Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1172659Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412412Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161446Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811446- 481189
- 781107
- 59973
- 45966
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58941
