sitä pitäisi olla.. annetaan jokaisen elää, tehdä työtä ja rakastaa..
Luodaan sellaista mukavaa yhteishenkeä koko tälle alueelle.. mennään yhdessä eteenpäin.. rakennetaan eikä tuhota.. se on paljon parempi tie.. jokaiselle osapuolelle.. myös kaikissa kunnissa ja kaupungeissa mitä tällä alueella on.. Luodaan edellytykset uuden oppimiselle ja kaikelle kivalle.. mitä nyt sitten onkin tässä suomalaisessa yhteiskunnassa tarjolla ja tällä alueella..
Selänne voi olla yhtä hyvä loppujen lopuksi kuin Helmi tai Kallio.. ihan samaa asiaahan se on.. ja Selännekkin voi tehdä yhteistyötä Helmen ja Kallion kanssa sekä tuon isomman Oulun kanssa.. näin me saadaan vaikka mitä aikaiseksi.. kun tehdään sitä yhteistyötä yli kuntarajojen.. niin sitä on ennenkin tehty.. ja niin myös jatkossa voidaan tehdä..
Yhteistyötä yli kunta rajojen
8
464
Vastaukset 8
- haastelet
olen paljolti samoilla linjoilla yksin me emme pärjää varsinkaan tänä aikana kun koko maapallo on rajana ja miksei myöskin vähän avaruutta mukana,josta me ei tiedetä juuri mitään.
- Omilla ajatuksilla
Olen jo aikaisemmin ottanut kantaa samansisältöiseen viestiisi.Olen kanssasi samaa mieltä yhteistyöstä,muttei se yksin riitä.Tälle alueelle tarvitaan valtiovallan kädenojennuksena 20-30 milj€ rahaa,joka saattaa kunnat tasvertaiseen asemaan toistensa kanssa.Jopa kuntaliitos on mahdollinen tietyillä edellytyksillä.Ei voida lähteä liitoksen tielle,jos toisten kuntien asukkaat pannaan maksamaan toisten velkoja.Eiköhän mennä eteenpäin mahdollisimman kevyellä sote-yhteistyöllä.Katsotaan sitten kun uusi sosiaali-terveydenhuollon järjestämislaki tulee valmiiksi.
- jatimatikki
eihän nyt olla tekemässä kuntaliitosta?
- yrität selittää
jatimatikki kirjoitti:
eihän nyt olla tekemässä kuntaliitosta?
Katsopa peiliin ja muistapa, mitä tuli sanottua: Jos ei kuntaliitosta saada aikaan suoralla menettelyllä- viedään se pitemmän kaavan kautta. Siinä se on se asian ydin.
- pitänyt tehdä jo,
yrität selittää kirjoitti:
Katsopa peiliin ja muistapa, mitä tuli sanottua: Jos ei kuntaliitosta saada aikaan suoralla menettelyllä- viedään se pitemmän kaavan kautta. Siinä se on se asian ydin.
mulle passaa kyllä myöhemminkin, mutta meni vaan valtion tarjoamat liitosrahat hukkaan. ei kelvanneet alueen rikkaille kunnille.
- jatimatikki
yrität selittää kirjoitti:
Katsopa peiliin ja muistapa, mitä tuli sanottua: Jos ei kuntaliitosta saada aikaan suoralla menettelyllä- viedään se pitemmän kaavan kautta. Siinä se on se asian ydin.
Pyhäjärven jatkossa selviän yksin?
- Rahat
jatimatikki kirjoitti:
Pyhäjärven jatkossa selviän yksin?
Riittää,eihän siinä sen kummempaa..
- jaa
rakastetaan Haapajärvisten velkoja yli kuntarajojen,hah ,hah.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei111082Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125996- 56975
- 109959
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.49836Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85832Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev164768- 72743
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66721- 66717
- 22616
- 70596
- 95571
- 52531
- 60524
- 27517
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15073497- 35497
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31463Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi250429
