Kiinnostaisi aikuisopiskelu teknisellä alalla AMK:ssa työn ohessa (töissä rakennusalalla duunarina). Takana ylioppilastutkinto ja merkonomintutkinto.
Mitä siis kannattaisi opiskella palkkaa ja työtehtäviä ajatellen? Koneinsinööriksi? Automaatioinsinööriksi? Rak.mestarin työ ei kiinnosta :)
Kiitos vastauksista!
Mitä siis kannattaisi opiskella palkkaa ja työtehtäviä ajatellen? Koneinsinööriksi? Automaatioinsinööriksi? Rak.mestarin työ ei kiinnosta :)
Kiitos vastauksista!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Rakennusala on suhdanneriippuvaista, mutta rakentaminen ei lopu koskaan ... Matalasuhdanteen aikana töitä on hoivapuolella, mutta kone- tai automaatioinsinööreillä ei varmaan Suomessa mitään suurta tulevaisuutta ole luvassa. Tuotanto lähtee tästä maasta halvempiin paikkoihin. Luultavasti insinööripuolella hyvinvointiteknologia voisi olla ala, jolla on töitä tulevaisuudessa.
Semmonen hommahan se on etta nyt on aika vaikea arvioida milla alalla on toita 4vuoden jalkeen joten kannattaa valita vaan se mika kiinnostaa eniten.
Talla hetkella koneessa on parhaat palkat, joten porukka on kiinnostunut alasta ja opiskelijoita paljon.
Lähde opiskelemaan maanmittausalaa. Ainakin Metropolia AMK:sta löytyy aikuispuoli. Alalta eläköityy tulevina vuosina paljon porukkaa ja paikkoja luulisi tulevan auki julkiselle puolelle eli kuntiin ja valtiolle. Palkat eivät tietysti yllä yksityisen sektorin tasolle, mutta tulee niillä toimeen.
Rakennuspuolen kokemuksestasi ei ainakaan ole haittaa maanmittausalalla. Suuntaudut vaikka mittauspuolelle ja rakennusmittauksiin yksityisiin yrityksin. Näin taantuman aikana valtio satsaa infrahankkeisiin, joissa tarvitaan mittamiehiä, kun teollisuudessa väkeä vähennetään.
Onhan siellä tarjolla paljon muutakin kiinteistönmuodostuksesta paikkatietoon. Saa olla maastossa tai nököttää näytön edessä. Oma valinta, mutta kannattaa miettiä!