Mitä kannattais opiskella?

mies 25v

Kiinnostaisi aikuisopiskelu teknisellä alalla AMK:ssa työn ohessa (töissä rakennusalalla duunarina). Takana ylioppilastutkinto ja merkonomintutkinto.

Mitä siis kannattaisi opiskella palkkaa ja työtehtäviä ajatellen? Koneinsinööriksi? Automaatioinsinööriksi? Rak.mestarin työ ei kiinnosta :)

Kiitos vastauksista!

3

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvinvointiteknologia

      Rakennusala on suhdanneriippuvaista, mutta rakentaminen ei lopu koskaan ... Matalasuhdanteen aikana töitä on hoivapuolella, mutta kone- tai automaatioinsinööreillä ei varmaan Suomessa mitään suurta tulevaisuutta ole luvassa. Tuotanto lähtee tästä maasta halvempiin paikkoihin. Luultavasti insinööripuolella hyvinvointiteknologia voisi olla ala, jolla on töitä tulevaisuudessa.

    • ewero;higer[ogh;o

      Semmonen hommahan se on etta nyt on aika vaikea arvioida milla alalla on toita 4vuoden jalkeen joten kannattaa valita vaan se mika kiinnostaa eniten.
      Talla hetkella koneessa on parhaat palkat, joten porukka on kiinnostunut alasta ja opiskelijoita paljon.

    • teodoliitti

      Lähde opiskelemaan maanmittausalaa. Ainakin Metropolia AMK:sta löytyy aikuispuoli. Alalta eläköityy tulevina vuosina paljon porukkaa ja paikkoja luulisi tulevan auki julkiselle puolelle eli kuntiin ja valtiolle. Palkat eivät tietysti yllä yksityisen sektorin tasolle, mutta tulee niillä toimeen.

      Rakennuspuolen kokemuksestasi ei ainakaan ole haittaa maanmittausalalla. Suuntaudut vaikka mittauspuolelle ja rakennusmittauksiin yksityisiin yrityksin. Näin taantuman aikana valtio satsaa infrahankkeisiin, joissa tarvitaan mittamiehiä, kun teollisuudessa väkeä vähennetään.

      Onhan siellä tarjolla paljon muutakin kiinteistönmuodostuksesta paikkatietoon. Saa olla maastossa tai nököttää näytön edessä. Oma valinta, mutta kannattaa miettiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe