Onko normaalia, jos on parin kuukauden ajan sairastanut viikoittain kuumetta ja samalla pari nielutulehdusta? Intissä olen ja varuskuntasairaalassa vain voivotellaan asiaa ja kehotetaan ottamaan panadolia. Tähän asti kuudesta viikonloppuvapaasta olen ollut melko terveenä vain kaksi kertaa. Mielestäni se ei ole normaalia edes armeijassa. Mietin vain mikä aiheuttaa tuon epänormaalin kuumeilun?
Kuumeilua
sairas
2392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
olla lähes kaikki varuskunnat. Siitähän se kuumeilu suureksi osaksi johtuu. Sitähän selitellään sillä, että paljon porukkaa samassa paikassa ym. ym. Tietenkin osansa silläkin.
Minun poikanikin joutuivat syömään ensimmäiset antibioottikuurinsa armeijassa. Ja moneen kertaan oli kuumetta, poskiontelontulehduksia ym. Onneksi pääsivät sieltä hengissä pois.
Nyt kuume nousi 39 asteeseen ja vielä aamulla nukutun yön jälkeen. Olisiko syytä käydä lääkärissä?