Cipralexin lopetusvaiheessa

Olen lopettamassa reilu puolen vuoden käytön jälkeen ja huomasin jo käytön aikana, että jos unohdin ottaa lääkkeen sain oireekseni sähköiskuja.
Nyt olen ollut noin vajaan viikon ilman ja sähköiskuja tulee varsinkin iltaisin melko tiheesti. Kysymykseni kuuluukin sitten, että millaisia kokemuksia/tuntemuksia löytyy sähköiskuista? Itsellä lyövät toisinaan sormenpäihin ja toisinaan tuntuu, että sydämen lyönti iskee sähköisesti. Oireet voivat kuulemma kestää viikoista kuukausiinkin.
4331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ja kaikki järjestyy!

Äänestä
  • alkoholi pahentaa vieroitusoireita?? No, onhan tässä tullut muutamia oluita otettua sillon tällön, mutta en ole tullut ajatelleeksi, että sillä olisi tuohon vaikutusta?????

    Äänestä

"Sähköiskut" ja räpsähtelyt ovat tyypillisiä "vierotusoireita" (tosin valmistajien mukaan kyse ei ole vieroitusoireista vaan 'medication discontinuation syndromesta', lääkityksen lopettamisen oireyhtymästä) ja niitä voi esiintyä viikkoja, itsellä joskus n. puolitoista kuukautta sekä päässä että muualla kehossa. (Poistuttuaankin yltyvät joskus esim. alkoholista, nikotiinista jne.)

Eivät kuulemma ole vaarallisia, kiusallisia kylläkin, varsinkin jos huomio kiinnittyy niihin liiaksi.

Ole onnellinen, että olet käyttänyt Cipralexia, koska tavallisesti sitä tarvitaan pienempi annos. Itse lopetellut paroksetiinia 40 mg vähentäen 10 mg/viikko ja lopulta harventaen lääkkeenottoa joka toiseen päivään jne. jne., mutta räpse ja sähköiskut jatkuvat viikkokaupalla silti.

Äänestä

Minulle ei tule "sähköiskuja" mutta kummallista huimaaminen tunnetta.
Olen nyt muutaman talven käyttänyt Cipralex 10 mg ja aloitus on sujunut aina hyvin (ehkä viikon verran puolikkaalla /päivä ja sitten yksi tabletti päivässä).
Lopetuksen tein omasta mielestäni hitaasti, ensin puolikas päivässä (= 5 mg) ja sitten kokonainen, taas puolikas. Näin meni noin 10 päivää. Sitten puolikkaalla ja sitten parin viikon kuluttua jätin joinakin päivinä sen puolikkaankin ottamatta. Nyt en ola viikkoon ottanut enää yhtään ja huimaa melkein koko ajan. Tiedän kyllä että kuukauden kuluttua ei huimaa enää yhtään mutta kuinka hitaasti tuo lopetus oikein pitäisi tehdä ettei tätä huimausta tuntuisi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zähköinen kirjoitti:

Olen lopettamassa reilu puolen vuoden käytön jälkeen ja huomasin jo käytön aikana, että jos unohdin ottaa lääkkeen sain oireekseni sähköiskuja.
Nyt olen ollut noin vajaan viikon ilman ja sähköiskuja tulee varsinkin iltaisin melko tiheesti. Kysymykseni kuuluukin sitten, että millaisia kokemuksia/tuntemuksia löytyy sähköiskuista? Itsellä lyövät toisinaan sormenpäihin ja toisinaan tuntuu, että sydämen lyönti iskee sähköisesti. Oireet voivat kuulemma kestää viikoista kuukausiinkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu