Tarkistin "maito tilanne" Kokkolan prismassa tänään. Kaks rullakkoa ruotsalaista, toinen kevyt ja toinen rasvaton maitoa.
Kevytmaito rullakkoon kukaan ei ollut koskenut, toisesta oli hävinny muutama tölkki. Eniten siinä oli maitokolmion tuotteet, valion kevytmaito ainoastaan 1,5 litran tölkit. Arlan kevytmaito oli muistaakseni sentin halvempaa kuin maitokolmion.
Kevytmaito rullakkoon kukaan ei ollut koskenut, toisesta oli hävinny muutama tölkki. Eniten siinä oli maitokolmion tuotteet, valion kevytmaito ainoastaan 1,5 litran tölkit. Arlan kevytmaito oli muistaakseni sentin halvempaa kuin maitokolmion.
Vastaukset 13
Vanhimmat
arlan ruottalaista maitoa kun se on 12 prosenttia halvempaa kuin vastaava suomalainen maito, meidän perhe säästää siinä noin 200 euroa vuodessa ja se on meille todella suuri raha.
MTK:n "suomiruokapropaganda" saa monet aivopestyä maksamaan kallista hintaa ilman oikeita perusteita. Ihmiset maksavat mielikuvista ja myyteistä ja ostavat suomalaista kalliilla hinnalla, vaikka vieressä on "paremman maan" (Ruotsin, lintukodon) maitoa halvemmalla. Jotain on kusetettu. Tällä valinnalla voitaisiin vaikuttaa siihen, että joskus tämä tukipummauspelleily antaa tilaa järkevälle hinnanmuodostumiselle, niin hyvä on.
Kysykää maailman enemmistöltä: "kumpaa maitoa joisit mieluummin: suomalaista vai ruotsalaista?" Vastauksen tiedätte.
Mutta kiitos MTK/kepun propagandan, suurin osa suomalaista maksaa suomalaisesta tuotteesta vaikka viisinkertaisen hinnan, ja maksaa siihen päälle vielä monta miljardia euroa maataloustukea palkastaan veroina.
MTK muunmuassa selittää, että työllistätte kun ostatte suomalaista. No, me työllistämme miljardien tukieuroilla ehkä 30 000 maajussia. MTK myös väittää, että ilman kotimaista raaka-ainetta ei olisi teollisuutta. Höpöhöpö: teollisuus hakee raaka-aineen sieltä mistä sitä saa. Sitäpaitsi mielestäni kotimaisen elintarviketeollisuuden pitäisikin hakea raaka-aineensa muualta niin kilpailu tervehtyisi ja hinnat laskisivat. Sitten voisi palata kotimaiseen, jos jotain erityistä syytä (en kyllä keksi mitä) siihen olisi.
hakeudu hoitoon, ehkä vielä on jotain tehtävissä..
MTK ropakanta ihmisiin minä ostan ainakin sitä mitä tarvitsen joka on hyvää kuulematta sirkka-liisa anttilan HÖPÖTYKSIÄ PISTE
myynti, hinnoittelu pitäisi saada läpinäkyväksi.
Kysyisin mitä siinä maitopurkissa luki. Oliko siinä ArlaIngman vai Arla.
-
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/01/purasjoki_puhdas_suomalainen_ruoka_on_propagandamyytti_460948.html
kun suomalainen, kun siinä on päivittäisten mittausten mukaan puolta enemmän bakteereja, kun suomalaisessa??
Puhumattakaan salmonelloista ym. ruokamyrkytyksistä, mitä ulkolaisesta ruuasta saadaan vähän väliä.
Olikohan Purasjoki tietoinen näistäkään tilastoista, vai kirjotteliko ihan vattuillekseen.
maitoa. Mutta aina tarkistan ensin että alkuperämaa on Ruotsi.
paskaajat ovat oma lukunsa.
Mä olen Sverige poikarna ja mä aina osta ruatsinkieline maito. Ruotsi maito on mycke bra.
ovat hyvin. Sinulle ruotsalaista maitoa ja minulle suomalaista maitoa. Täytyyhän sitä olla valinnanvaraa....