niin että olen 14v ja äänenmurros tuli siinä kesällä ennenkun täytin 13 lokakuussa. se on mennyt ihan överiksi, siis tiedän että äänenmurros on normaalia mutta jos puhun yhtään lujempaa tai nopeasti ja jos en mieti tarkkaan ennekuin suustani mitään päästän niin kuullostan innostuneelta 35 vuotiaalta kehitysvammaiselta. Tämä ei ole pelkästään oma mielipiteeni vaan jotkut vittuilee koulussa ja sanoo että on outo ääni mikä on ihan totta!! korjaantuuko tämä ajan myötä vai pitääkö mennä äänihuuli leikkaukseen? jos pitää niin onko sellaista edes olemassa ja paljonko maksaa?
liian matala ääni!! apuva
3
706
Vastaukset
- voi ensiavuksi
opetella puhumaan ns. korkeammalta. Käy puheterapeutilta kysymässä tarkemmin, mutta kurkun ja suun lihaksia käyttämällä pystyy muuttamaan äänenväriään. Voi harjoitella peilin edessä leukaa edemmäs tai taaemmas liikuttelemalla ja nostamalla kieltä lähemmäs suun kattoa tai kurkkutorvea.
- kyllä se siitä
hoituu ajankin kanssa. Jokaisella on joku ns "heikko kohta" tai miten vaan, mutta maailma pyörii silti ja hyvä tulee
- Puhuvaksi
Asentohoidolla voidaan hoitaa tasapainoaistia. Se tarkoittaa itsehoitona toistuvasti tehtäviä liikesarjoja, jotka matkivat tasapainoaistin kaarikäytävien muotoa. Hoidon teho perustuu painovoiman hyväksikäyttöön ja sen välitön vaikutus on lihasten rentoutuminen.
Huonosti toimiva tasapainoaisti saattaa aiheuttaa kroonista lihasjännitystä missä tahansa kehon n. 600 lihaksesta, myös puhelihaksissa, jolloin voi syntyä monenlaisia hankaluuksia puheessa. Puheääni voi muuttua esim. erikoisen matalaksi, korkeaksi, hiljaiseksi, kovaksi, katkonaiseksi, käheäksi tai äänihuulet saattavat väsyä nopeasti tai ne voivat krampata kovan rasituksen, esim. yskän yhteydessä.
Asentohoidolla voidaan saada äänihuulten lisäksi muutkin puhumiseen liittyvät lihakset toimimaan joustavasti ja tarkoituksenmukaisesti.
Lisätietoja osoitteesta asentohoito.auttaa.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719807- 766800
- 286466
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni996215Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv436079Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1045977- 635385
- 455110
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604440- 504040