Myslistä vatsakipuja?

sddfsd<

Olen jostain saanut sen käsityksen, että mysli olisi hyväksi vatsalle. Olen viime aikoina kärsinyt järjettömistä vatsakivuista, ja salapoliisityöni on johtanut siihen, että epäilen myslin olevan syyllinen vatsakipuihin.

Oireina on vatsan turpoaminen, järjetön ilmanmuodostus ja kovat vatsakivut. Ilmavaivat ovat sitä luokkaa, etten uskalla edes lähteä kuntosalille.

Tavallisesti syön aamupalaksi kaurapuuroa mustikkakeiton kera, mutta viime aikoina olen syönyt jugurttia, marjoja ja mysliä. Vatsavaivani alkoivat tämän vaihdoksen myötä.

Olen laktoosi-intolerantikko ja syön laktoosittomia maitotuotteita eli jugurtti ei voi olla vatsavaivojen aiheuttaja. Myslini on "naturell"-mysliä, mikä on siis pääasiallisesti kauraa. Maitotuotteita siinä ei ole laisinkaan eli laktoosi ei voi olla ongelmien syypää. Kokeilin varmuuden vuoksi ottaa laktaasia aamupalani yhteydessä, mutta sain samat oireet tästä huolimatta. Mikä ero siispä voi olla kaurapuuron ja myslin välillä? Mikä myslissä voi aiheuttaa vatsavaivoja?

10

10866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja proteiinin

      lisääntynyt määrä aiheuttaa varmaan nuo ilmavaivasi

      • olla pähkinää.

        Sekään ei kaikille sovi. Itse saan pähkinöistä likakaivon hajuiset röyhtäykset.


      • mieleeni
        olla pähkinää. kirjoitti:

        Sekään ei kaikille sovi. Itse saan pähkinöistä likakaivon hajuiset röyhtäykset.

        että eihän sinulla vaan ole keliakiaa? Kun myslissä varmaan on enemmän eri viljalajeja...Tai sitten vilja-allergia. Silloin joskus kaura sattaa käydä, mutta ei muut viljat...Lääkärissä kannattaisi selvittää tuo keliakia-asia, jos epäilet sitä...


      • Anonyymi
        mieleeni kirjoitti:

        että eihän sinulla vaan ole keliakiaa? Kun myslissä varmaan on enemmän eri viljalajeja...Tai sitten vilja-allergia. Silloin joskus kaura sattaa käydä, mutta ei muut viljat...Lääkärissä kannattaisi selvittää tuo keliakia-asia, jos epäilet sitä...

        Miks syöt mysliä, syö vaikka puuroa - en ymmärrä kun höpötetään terveellistä ja terveellistä - tee alusta asti ruokas ite, ei ole kipuja, älä syö liikaa, juo itse tehtyjä mehuja, marjoja, voi hyvin


    • 35634643

      Itsekin saan aina myslistä vatsan sekaisin. Kaikki muita viljatuotteita voin syödä ongelmitta, esim ruisleipää ja kaurapuuroa, näistä ei tule mitään ongelmia. Mutta pienikin määrä mysliä niin saa käydä pöntöllä ainakin 5 kertaa saman päivänä.

      Mikä tuossa myslissä on kun ongelmian ei tule muilla viljatuotteilla?

    • Höpönassu50

      Liikaa sulamattomia kuituja. Ne pakkaantuu suolenmutkiin, siitä se kipu . Saavikaupalla pitäisi juoda vettä ja syödä kilo rasvaa, että kulkisi eteenpäin normaalisti. Kun vatsa alkaa toimia toimii sitten vartin välein, eikä ole kìva olo. Mysli on lännestä tullutta kallista roskaa. En sitä enää syö koska kipu oli niin kamala ja ne isot pierot ja tukkoinen olo. Ystäväni syö myslin ns turvotettuna. Kuppiin mysli ja maito ja yöksi jääkaappiin. Hän syö sen hillon tai marjojen kanssa aamulla. Minun vatsa ei sulata sitäkään mössöä.

    • lisäherkut

      Mysliä on niin monta eri lajia, että ilman tarkkaa tuotetietoa voi vain arvailla. mysleissä on vaikka mitä hedelmää, marjaa ja pähkinää lisänä ja ties miten käsiteltynä. Sokeriakin on niin paljon, että herkimmät juoksevat sen takia vessaan.

    • Anonyymi

      En ole ees maistanu granolaa, en tiennyt moista olevankaan... syön normiruokaa, suht vähän , kun ei maistu enempi...
      aamulla syön kauraleseestä tehdyn puuron, lisään siihen pelkavarouhetta.
      Sitten duunaan vihreän mehun lingolla, laitan palan inkivääriä, maa-artisokan, palan kurkkua, muutama varsisellerin ruoto, kaalia pala, kukkakaalia myös pala ja lehtisalaattia jokuben lehti sitruunan mehua.
      Toinen aamumehu koostuu kahdesta porkkanasta ja tomaatista.
      Näillä porskutan lounaaseen saakka, sit syön perunan ja esim jl-pihvin...
      Illalla rahkaa, pähkinöitä, rusinoita - mut ei paljon kutakin.
      Välillä teen lounaaksi bataattikeiton tai siskonmakkakeiton tai kaalipataa tai risottoa tai karjalanpaistia tai palapsistia tai omatekoista pizzaa, paistettua kalaa että kalakeittoa, graavilohi perunan kanssa on jees, riittää kahdeksi päiväksi 150 gramman paketista,
      löytyy hyviä edullisia ruokia kun vaan miettii, ei tarvi hampurilaista, ei ranskalaisia pottuja...

    • Anonyymi

      Minäkään en pysty syömään mysliä, vaikka se hyvää olisikin.
      Puuroja pystyn kyllä.
      Vatsa ja suoli ei kestä liikaa kuituja ainakaan minulla.

      Joskus on lääkärit sanoneet että " syö kuituja " ja toiset lääkärit taas " vältä kuituja ", mutta itsehän sen oppii tietämään mitä vatsa kestää ja mitä ei.

    • Anonyymi00010
      UUSI

      Sama vika täällä. Keliaakikko joka tekee oman myslinsä, kauraa, maissia, pähkinöitä ja kuivattua banaania. Mutta kun syö aamulla kupillisen, seuraavana päivänä on kiire vessaan ja kipu koko päivän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      200
      3184
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      1984
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      35
      1602
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1573
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      93
      1280
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1225
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1013
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      5
      952
    9. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      927
    10. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      187
      922
    Aihe