Myslistä vatsakipuja?

sddfsd<

Olen jostain saanut sen käsityksen, että mysli olisi hyväksi vatsalle. Olen viime aikoina kärsinyt järjettömistä vatsakivuista, ja salapoliisityöni on johtanut siihen, että epäilen myslin olevan syyllinen vatsakipuihin.

Oireina on vatsan turpoaminen, järjetön ilmanmuodostus ja kovat vatsakivut. Ilmavaivat ovat sitä luokkaa, etten uskalla edes lähteä kuntosalille.

Tavallisesti syön aamupalaksi kaurapuuroa mustikkakeiton kera, mutta viime aikoina olen syönyt jugurttia, marjoja ja mysliä. Vatsavaivani alkoivat tämän vaihdoksen myötä.

Olen laktoosi-intolerantikko ja syön laktoosittomia maitotuotteita eli jugurtti ei voi olla vatsavaivojen aiheuttaja. Myslini on "naturell"-mysliä, mikä on siis pääasiallisesti kauraa. Maitotuotteita siinä ei ole laisinkaan eli laktoosi ei voi olla ongelmien syypää. Kokeilin varmuuden vuoksi ottaa laktaasia aamupalani yhteydessä, mutta sain samat oireet tästä huolimatta. Mikä ero siispä voi olla kaurapuuron ja myslin välillä? Mikä myslissä voi aiheuttaa vatsavaivoja?

10

11562

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja proteiinin

      lisääntynyt määrä aiheuttaa varmaan nuo ilmavaivasi

      • olla pähkinää.

        Sekään ei kaikille sovi. Itse saan pähkinöistä likakaivon hajuiset röyhtäykset.


      • mieleeni
        olla pähkinää. kirjoitti:

        Sekään ei kaikille sovi. Itse saan pähkinöistä likakaivon hajuiset röyhtäykset.

        että eihän sinulla vaan ole keliakiaa? Kun myslissä varmaan on enemmän eri viljalajeja...Tai sitten vilja-allergia. Silloin joskus kaura sattaa käydä, mutta ei muut viljat...Lääkärissä kannattaisi selvittää tuo keliakia-asia, jos epäilet sitä...


      • Anonyymi
        mieleeni kirjoitti:

        että eihän sinulla vaan ole keliakiaa? Kun myslissä varmaan on enemmän eri viljalajeja...Tai sitten vilja-allergia. Silloin joskus kaura sattaa käydä, mutta ei muut viljat...Lääkärissä kannattaisi selvittää tuo keliakia-asia, jos epäilet sitä...

        Miks syöt mysliä, syö vaikka puuroa - en ymmärrä kun höpötetään terveellistä ja terveellistä - tee alusta asti ruokas ite, ei ole kipuja, älä syö liikaa, juo itse tehtyjä mehuja, marjoja, voi hyvin


    • 35634643

      Itsekin saan aina myslistä vatsan sekaisin. Kaikki muita viljatuotteita voin syödä ongelmitta, esim ruisleipää ja kaurapuuroa, näistä ei tule mitään ongelmia. Mutta pienikin määrä mysliä niin saa käydä pöntöllä ainakin 5 kertaa saman päivänä.

      Mikä tuossa myslissä on kun ongelmian ei tule muilla viljatuotteilla?

    • Höpönassu50

      Liikaa sulamattomia kuituja. Ne pakkaantuu suolenmutkiin, siitä se kipu . Saavikaupalla pitäisi juoda vettä ja syödä kilo rasvaa, että kulkisi eteenpäin normaalisti. Kun vatsa alkaa toimia toimii sitten vartin välein, eikä ole kìva olo. Mysli on lännestä tullutta kallista roskaa. En sitä enää syö koska kipu oli niin kamala ja ne isot pierot ja tukkoinen olo. Ystäväni syö myslin ns turvotettuna. Kuppiin mysli ja maito ja yöksi jääkaappiin. Hän syö sen hillon tai marjojen kanssa aamulla. Minun vatsa ei sulata sitäkään mössöä.

    • lisäherkut

      Mysliä on niin monta eri lajia, että ilman tarkkaa tuotetietoa voi vain arvailla. mysleissä on vaikka mitä hedelmää, marjaa ja pähkinää lisänä ja ties miten käsiteltynä. Sokeriakin on niin paljon, että herkimmät juoksevat sen takia vessaan.

    • Anonyymi

      En ole ees maistanu granolaa, en tiennyt moista olevankaan... syön normiruokaa, suht vähän , kun ei maistu enempi...
      aamulla syön kauraleseestä tehdyn puuron, lisään siihen pelkavarouhetta.
      Sitten duunaan vihreän mehun lingolla, laitan palan inkivääriä, maa-artisokan, palan kurkkua, muutama varsisellerin ruoto, kaalia pala, kukkakaalia myös pala ja lehtisalaattia jokuben lehti sitruunan mehua.
      Toinen aamumehu koostuu kahdesta porkkanasta ja tomaatista.
      Näillä porskutan lounaaseen saakka, sit syön perunan ja esim jl-pihvin...
      Illalla rahkaa, pähkinöitä, rusinoita - mut ei paljon kutakin.
      Välillä teen lounaaksi bataattikeiton tai siskonmakkakeiton tai kaalipataa tai risottoa tai karjalanpaistia tai palapsistia tai omatekoista pizzaa, paistettua kalaa että kalakeittoa, graavilohi perunan kanssa on jees, riittää kahdeksi päiväksi 150 gramman paketista,
      löytyy hyviä edullisia ruokia kun vaan miettii, ei tarvi hampurilaista, ei ranskalaisia pottuja...

    • Anonyymi

      Minäkään en pysty syömään mysliä, vaikka se hyvää olisikin.
      Puuroja pystyn kyllä.
      Vatsa ja suoli ei kestä liikaa kuituja ainakaan minulla.

      Joskus on lääkärit sanoneet että " syö kuituja " ja toiset lääkärit taas " vältä kuituja ", mutta itsehän sen oppii tietämään mitä vatsa kestää ja mitä ei.

    • Anonyymi00010

      Sama vika täällä. Keliaakikko joka tekee oman myslinsä, kauraa, maissia, pähkinöitä ja kuivattua banaania. Mutta kun syö aamulla kupillisen, seuraavana päivänä on kiire vessaan ja kipu koko päivän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      128
      1966
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      979
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      156
      836
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      756
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      71
      684
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      606
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      593
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      120
      552
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      503
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      498
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      494
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    16. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    17. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    18. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      469
    19. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      451
    Aihe