Veikon kone eri tuote kuin mainoksessa

Ostin juuri Veikon koneen myymää Panasonic TX-P46G10 plasmatelkkaria,joita he mainostivat Veikon Kantispäivät 20.3-21.2009 mainoslehtisessä.
Virittelin telkkaria pitkin päivää ja sitten huomasin että telkkarin takana lukikin että kone onkin mallia TX-P46G10E!
Tietääkö kukaan miksi Veikon kone mainostaa eri tuotetta kuin sitten toimittaa asiakkaille ja onko tämä TX-P46G10E jotain vanhempaa sarjaa tai onko se jotenkin huonompi kuin tuo TX-P46G10 jota he mainostivat !
61900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei nuo kirjaimet perässä meinaa muuta kuin, että kyseessä on ilmeisesti ns. Eurooppa-malli. Jossain muualla myydään eri kirjaimella tai ilman, silloin puuttuu ehkä scartit, verkkopiuha on erilainen, digivirittimen softa tai teksti-tv voi olla vaikka Aasiaan soveltuva jne.

Äänestä
  • Jep taidat olla oikeassa.
    Katselin tuotetietoja ja huomasin että esimerkiksi kielissä ainoana vaihtoehtona G10 on englanti ja G10E mallissa vaihtoehtoja on peräti 25 kappaletta.
    Minulla kun on hieman huonoja kokemuksia kaupanteoissa niin meinaa palaa hihat (ne palaa) heti kun jossain on pientä epäselvyyttä. Nooh ehdin jo lähettää kyselyn kyseiseen firmaan ja onneksi jo hieman rahoittuneena ettei tarvitse niin paljoa hävetä kun sieltä vastaavat :-)

    Äänestä

Siis onko sinulla ollut jokin ongelma sen tv:n kanssa? Esim. jokin ominaisuus mikä piti olla mallissa ilman E:tä, mutta puuttuukin nyt kun sinulla on E-mallia? Vai kaikki toimii niin kuin pitääkin, ja ainoa ongelma on, että mainoksessa ei ole ilmoitettu mallia yhtä tarkasti kuin tv:n takana, ja periaatteesta pitää valittaa ja tehdä tästä joku lihavoitu shokkiotsikko forumille?

Kaikesta ne ihmiset ongelmia keksiikin. Joku E-kirjain puuttuu mainoksesta mallinumeron perässä, niin on joku maailman vakavin asia. Ei hyvää päivää.

Ei siinä, kyllä noiden kirjainten kanssa kannattaa olla tarkkana, kun ne voivat merkitä esimerkiksi tv:n virittimien laatua (Philips H-malli = hybrid, D = DVB-T), ja silloin jos erehtyy väärän ostamaan, kun mainoksesta tuollaisessa tapauksessa kirjain puuttuu, on ihan aiheellista valittaa. Mutta kun kerran kaikki toimii kuten pitääkin, niin mitä väliä jollain kirjaimella.

Mutta sinä voit keksiä tuolle E-kirjaimelle vaikka merkitysen Extended Edition, ja uskotella itsellesi että se onkin parempi malli kuin mainoksessa. Ja mikä mikäli mielikuvitus vain antaa periksi, niin vaikkapa Extra Large, eli voit kuvitella että tv:ssäsi onkin muutama tuuma extraa mainoksen malliin verrattuna.

Äänestä
  • No johan oli "kireä" kannanotto! Kukahan sunkin muroihin on kussu? Tämä palsta on tarkoitettu kysymyksille ja toivottavasti (ainoastaan) asiallisille vastauksille. Tollasten "pikkuhitlereiden" IPt pitäisi laittaa sulkuun....

    Äänestä

Mulla on niin huonoja kokemuksia tuosta puodista että en tule Ikinä aukasemaan sen ovea.

Äänestä
  • Moikka vaan..
    Minä sain kylläkin oikein hyvää palvelua kyseisessä liikkeessä ja kun lähetin heille sen kyselyn siitä mallinumeron eroista,niin sain vastauksen parin päivän sisällä.
    Niin ja sille yhdelle jonka muroihin oli joku kussut niin löysin netistä näitten molempien mallien tarkat teknilliset tiedot ja niissä oli pieniä eroja.Tosin siitä teknillisistä termeistä ei minulla ole mitään ymmärrystä..!
    Ja tosiaan täällä on liikaa näitä itseensä kyllästyneitä kirjoittajia joiden elämässä ei näytä olevan mitään muuta tehtävää kuin mollata muita :-(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hento68 kirjoitti:

Ostin juuri Veikon koneen myymää Panasonic TX-P46G10 plasmatelkkaria,joita he mainostivat Veikon Kantispäivät 20.3-21.2009 mainoslehtisessä.
Virittelin telkkaria pitkin päivää ja sitten huomasin että telkkarin takana lukikin että kone onkin mallia TX-P46G10E!
Tietääkö kukaan miksi Veikon kone mainostaa eri tuotetta kuin sitten toimittaa asiakkaille ja onko tämä TX-P46G10E jotain vanhempaa sarjaa tai onko se jotenkin huonompi kuin tuo TX-P46G10 jota he mainostivat !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu