Oksaa ja risua (lähinnä koivua ja pajua) on isot läjät. Ja uutta tulee lisää ajanmittaan. On erilliset kompostorit puutarha- ja keittiöjätteille, johon silppua vois käyttää. Nyt kaipailen suosituksia ja kokemuksia alle 300 euron (murskaavista?) laitteista. Vai saako tuolla rahalla muuta kuin leluja?
Oksasilppurin hankinta
7
1587
Vastaukset
- Brill merkkinen
saksalainen oksamurskain jo vuosia. Toiminut hyvin ja käytetty paljon. Sitä voin ainakin suositella. En tiedä mitä tänäpäivänä maksaa, mutta kysy jostain liikkeestä tai eti netistä.
- kannattaa.
hankkia, tekee parhaan jäljen, hake maatuu nopeasti ja on siistiä laittaa vaikka pensaiden juurelle. Viking GE150 voittaa kaikki testit aina
- oksat pois
Nyt se on sitten hankittu, nimittäin tuo viikinki. Löytyi kaupan varaston uumenista vielä syystarjoushintaan 299 euroo. Kasasin sen valmiiksi ja huomenna testaan miten se syö risua.
- tollasii
ulvovia terillä varustettuja kapineita kukaan nykyaikana enää ostaa. Murskaava terä pitää olla - ovat hiljaisia ja oksien autom. syöttö toimii hienosti.
- oksat pois
tollasii kirjoitti:
ulvovia terillä varustettuja kapineita kukaan nykyaikana enää ostaa. Murskaava terä pitää olla - ovat hiljaisia ja oksien autom. syöttö toimii hienosti.
Nyt se on sisäänajettu. Tekee hyvännäköistä silppua. Mikäpä se on kevätauringossa työnnellä oksaa torveen :). Kun ei ole edes mikään urakkahomma.
Ei nykyajan hakkurit pidä edes pahaa ääntä, tasainen hurina tyhjänä, ja pieni ruoskutus syödessä. Toki kuulosuojaimet pitää olla ja myös silmäsuojaimia kannatta pitää. - Anonyymi
oksat pois kirjoitti:
Nyt se on sisäänajettu. Tekee hyvännäköistä silppua. Mikäpä se on kevätauringossa työnnellä oksaa torveen :). Kun ei ole edes mikään urakkahomma.
Ei nykyajan hakkurit pidä edes pahaa ääntä, tasainen hurina tyhjänä, ja pieni ruoskutus syödessä. Toki kuulosuojaimet pitää olla ja myös silmäsuojaimia kannatta pitää.Ei todellakaan tarvita kuulosuojaimia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei todellakaan tarvita kuulosuojaimia.
Kuulo ja näkökin mennet, kun vastailet 16 vuoden takaiseen viestiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1425814
- 725276
- 994335
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753710Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603368- 442970
- 152337
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️582089- 461985
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381753