kaksi lasta ennestään 6 ja 7 vuotiaat,eronnut olen 3 votta sitten,nyt tuli ylläriraskaus yhden illan jutusta. Olin ensin tosi paniikissa,että miten selviän ja abortti tuli ekana mieleen,nyt sitten kun olen sulatellut asiaa,niin olen järkyttävän onnellinen,että tämmöinen vahinko pääsi käymään ja olen jo 39 v. Jos menisi kesken niin olisin ihan rikki.
Nyt pääsen kerrankin nauttimaan raskaudesta ja äitiydestä ilman hirveitä riitoja ja itkuja (entinen mieheni petti koko ajan raskauksien aikana ja olin aivan yksin näiden lasten kanssa muutenkin)
Hyvää kevättä ja odotusta kaikille! Elämä todellakin yllättää...
Nyt pääsen kerrankin nauttimaan raskaudesta ja äitiydestä ilman hirveitä riitoja ja itkuja (entinen mieheni petti koko ajan raskauksien aikana ja olin aivan yksin näiden lasten kanssa muutenkin)
Hyvää kevättä ja odotusta kaikille! Elämä todellakin yllättää...
Vastaukset 7
Vanhimmat
oli yhden illan jutusta kysymys, testauttanut itsesi sp-tautien varalta? Oireettomanahan moni tarttuu, mm. herpes, klamydia jne., eli edes kantaja ei välttämättä tiedä kantavansa esim. herpesvirusta.
kyllä herpesvirus,ja luonnollisesti olen menossa testeihin heti ensi viikolla....
juttu tapahtui? Esim. hepatiittien osalta, samoin HIV:n osalta vasta-aineiden muodotuminen kestää aikansa.
Eiköhän aloittaja tiedä itse ihan hyvin nämä jutut...ja neuvolassa osataan suositella äitiseulan ajankohtaa...
Kyllä se nla testaa ne. Ja älä huoli, voihan olla onnellinen, ettei mitään tullut. Suomalaiset on aina kateellisia ja löytävät ne negatiiviset puolet heti. Katso peiliin, tuskin sinäkään mikään nunna/munkki olet.
että joku raskausaikana pystyy ajattelemaan asiaa noin positiivisesti ja ajatella lasten parasta :)
onnea tosi paljon!!
itse olen niin tunteiden vallassa etten varmaan pystyisi ajatella asioita noin järkevästi ja selkeästi..!
Ikäkö sen tekee, että osaa suhtautua asioihin eritavalla kuin ennen,rauhallisesti ja monia näkökulmia pohtien...tiedä siitä, mutta sen ainakin tiedän, että kovasti olen iloinen ja nautin tästä tunteesta sataprosenttisesti. Asiat varmasti selviävät sitten myöhemmin mitä tulee lapsen isään jne.