Hei! Tarvitsen pikaista neuvoa marsu pulmaani!
Kerron ekaksi alustavasti...
Sain hoitooni yhdeltä kasvattajalta kaksi marsua, juuri luovutusikään tulleen ja toinen oli n. puoli vuotias. Noh sain hirveän marsu "buumin" ja luovutusikäinen olikin myynnissä, joten ostin tämän ja kasvattaja myi samalla vauvelin veljen (samasta poikueesta)
Poikasten kasvattaja neuvoi että marsut heitetään vain samaan häkkiin ja sillä selvä! Jännitys sinä iltana oli niiden välillä silmin nähtävää, mutta tietysti uskoin kasvattajaa ja omapäisesti pidin ne samassa häkissä ... Eikä kestänytkään kuin 2päivää ja marsut ottivat yhteen verisesti...
Pulmani on että emme voi pitää kumpaakin, koska ne eivät voi enään sietää toisiaan, ja nyt tälle toiselle pitäisi löytää ystävä. Kasvattaja yritti myydä minulle aikuista sen seuraksi mutta sain kuulla ystävältäni että tämä olisi huono vaihtoehto?? Neuvoa kaipaisin siihen että minkä ikäinen toisen marsun kuuluisi olla? Ja tulisiko tämä toimeen abessianialaisen marsu pojankaa joka on tätä 10 päivää vanhempi? Voisiko siis tämä pari sopia jos alku tehtäisiin erillä tavalla? Toivottavasti löytyy joku jolla on tästä tietoa/kokemusta, ja kertoisi pikaisesti siitä!
Tarvitsen pikaista neuvoa marsu pulmaani!!
6
328
Vastaukset
- -veine-
Yleensä luovutusikäisen marsun kaveriksi sopii parhaiten joko toinen luovutusikäinen, tai reilusti vanhempi, esim. vuotias. Myös naarasmarsu (luovutusikäinen tai vanhempi) voi olla hyvä vaihtoehto, uros ja naaras tulevan monesti mukisematta toimeen, mutta tällöin uroksen pitää olla kastroitu, eli joutuisit pitämään niitä erillään kunnes uros on ½-vuotias ja leikkaus mahdollinen. Muutoin voi tulla vahinkopoikasia ja saatat pahimmassa tapauksessa menettää poikaset/naaraan/molemmat.
Marsujen pitäisi antaa olla yhdessä pienistä riidoista ym huolimatta, niiden pitää saada selvittää arvojärjestyksensä rauhassa. Vasta kun jompi kumpi ei pääse/uskalla syödä tai juoda, tai tappelut ovat niin kovia että tulee kunnon haavoja, verta vuotaa ja tulee "marsupallo", silloin vasta pitäisi puuttua ja erottaa marsut.
Voit kokeilla pitää marsuja vierekkäisissä häkeissä ja antaa sen kautta tutustua ja tottua toisiinsa, ja _puolueettomalla_ maaperällä, puhtaassa paikassa jossa kumpikaan ei ole ollut, koittaa juoksuttaa niitä yhdessä. Kannattaa myös kokeilla huijata marsuja, laita tuoreruokaa, uusia virikkeitä, iso heinäkasa häkkiin, tällöin marsuilla on muuta tekemistä kuin reuhata toistensa kanssa.- Marsuholisti
Kiitos vastauksestasi! Marsuilla veri lensi ja erotettiin ne häkissä välilevyn avulla. Yritimme niitä totutella nytten niin että toinen oli häkissä ja toinen kuljetuskopassa... Marsuilla oli edelleenkin sukset pahasti ristissä mutta toivoako vielä olisi että tulisivat toimeen eikä enään ottaisi verisesti yhteen?
Mietin myös että ostaisin tälle rauhallisemmalle kaveriksi samanikäisen pojan.. Toinen taas tuskin tulee toimeen kenenkään pojankaa, mutta on erittäin "ihmisrakas" eli vaikea päätös on kumman pitäisin itselläni.
Lisää kertomuksia, kokemuksia ja tuntemuksia saa kirjottaa!
- Nimetön
En ihan ymmärtänyt että aijot tehdä toiselle marsulle.
Mä tekisin niin että hankkisin toisen häkin ja sijoittasin häkit vierekkäin, Se riittää marsuille seuraan : )
En osaa paremmin auttaa, koska en oikein tajunnut noita ikä juttuja (En tajunnut että kummalle sen kaverin hankkisit)- Marsuholisti
Marsut ovat samanikäisiä ja tämä toinen myydään. Toiselle hankimme uuden kaverin... : ) Ja marsut eivät tule toimeen niinkään että ovat eri häkeissä, kokeilimme sitäkin ja toinen näistä marsuista heti "hyökkäsi" toisen kimppuun kun näki tämän, (koitti päästä häkistä toisen luo ja pörrötti karvojaan ja uhosi kovaan ääneen, tätä jatkui melkeinpä kokoajan ennenkuin veimme toisen kokonaan näkyvistä)Pidämme tämän rauhallisemman ja yritämme jos tämä tulisi toimeen abbessinialaisen saman ikäisen pojunkaa : )Nämä jotka siis nyt tappelivat ovat samasta poikueesta eli veljeksiä...
- maasutus
Marsuholisti kirjoitti:
Marsut ovat samanikäisiä ja tämä toinen myydään. Toiselle hankimme uuden kaverin... : ) Ja marsut eivät tule toimeen niinkään että ovat eri häkeissä, kokeilimme sitäkin ja toinen näistä marsuista heti "hyökkäsi" toisen kimppuun kun näki tämän, (koitti päästä häkistä toisen luo ja pörrötti karvojaan ja uhosi kovaan ääneen, tätä jatkui melkeinpä kokoajan ennenkuin veimme toisen kokonaan näkyvistä)Pidämme tämän rauhallisemman ja yritämme jos tämä tulisi toimeen abbessinialaisen saman ikäisen pojunkaa : )Nämä jotka siis nyt tappelivat ovat samasta poikueesta eli veljeksiä...
jos hankkisit sille vaan tyttökaverin nii ei tarviis ainakaa sitte enää toisesta marsusta luopuu.. pikkase ressaava tommonen pyörittäminen paikasta toiseen niille pikkusille kavereille. kaikki pojat ei vaa tuu toimee toisten poikien kans.mut saathan toki ostella marsuja ja kokeilla minkä kans se alkaa sopusasti elää jos alkaa kenenkää..vanhempi uros ja nuori uros sopii useammin yhteen ku kaks nuorta...mut joskus se voi olla vaan luonteesta kiinni..
- Marsuholisti
maasutus kirjoitti:
jos hankkisit sille vaan tyttökaverin nii ei tarviis ainakaa sitte enää toisesta marsusta luopuu.. pikkase ressaava tommonen pyörittäminen paikasta toiseen niille pikkusille kavereille. kaikki pojat ei vaa tuu toimee toisten poikien kans.mut saathan toki ostella marsuja ja kokeilla minkä kans se alkaa sopusasti elää jos alkaa kenenkää..vanhempi uros ja nuori uros sopii useammin yhteen ku kaks nuorta...mut joskus se voi olla vaan luonteesta kiinni..
Luulisi että se on stressaavaa vaikka marsut olisivatkin eri häkeissä, kun toinen marsuista oli todella aggressiivinen ja vihainen.. Eikä lopettanut sitä ennenkuin toinen vietiin pois. Sekin oli aina ihan kauhuissaan eikä uskaltanut liikkua... Ja kastroiminen vai mikä se nimitys oli niin pystyy tehdä vasta kun marsu on puolivuotias että stressaavaa saattaa olla senki olla yksinään puoli vuotta... Meille tuli juuri uusi vauveli ja nyt hiljalleen tutustutamme sen meille jääneeseen marsuun... : ) Eli neuvoja ei enään tarvitse mutta kiitoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse874684Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.722121Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 511044
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924