Luottamus käsitteenä

T.J. 09

Luottamuksesta puhutaan usein paljon.
Luottamukseen perustuu ystävyys ja suhteet.
Itsellä sellainen ystävyys jossa minua syytetään siitä etten ole luotettava.
Omasta mielestä olen.
Onko se sitten luotettavuutta, kun ystävyydessä tulee riita taikka selvittely, keksi syyn jolla kiertää sen selvittely. Heittämällä ilmaan et ole luotettava siksi ja siksi. Sen sijaan että avoimesti puhuisi ongelmasta. Kun vaan sanoo HYVÄSTI koska et ole luotettava. Toiselle ei siis jää mahdollisuutta selvittää asiaa. Vaan tekosyyllä ja syyttöksillä heippa. Ei se ongelma sillä katoa. Vaan osoittaa että syyttävä osapuoli on itse erittäin epäluotettava, koska heittää syyn toiselle ja varoittamatta toteaa HYVÄSTI.
Kyseessä 20v ystävyyssuhde. jossa minä rakastin häntä, en oli saanut rakastua. Se on aiheuttanut turhia kriisejä välillemme.

1

862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mun ei

      oo ikinä perustuneet. Luottamus on yliarvostettua. On varmaan sokea, jos ei ole jo elämän ensi hetkinä tajunnut ettei mihinkään voi luottaa. Aina tulee tilanteita jossa jätetään yksin. Aina on tilanteita, joissa ei välitetä ja satutetaan. Sellainen ihminen joka sanoo ettei toinen ole luotettava, elää jossain satumaailmassa.
      Ihan kuin kukaan olisi. Ei kukaan ole aina siinä kun tarvitsee, kukaan ei välitä niin paljon. Aina tulee hetki että joku muu menee edelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      33
      4259
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4047
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3695
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3541
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      32
      3524
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3331
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2896
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2606
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2314
    Aihe